دولت موضع شفافی درباره طرح صیانت داشته باشد

دولت موضع شفافی درباره طرح صیانت داشته باشد به گزارش آنی تل فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، در نشست با وزیر ارتباطات، خواستار آن شده اند که دولت موضع گیری شفافی درباره طرح معروف به صیانت کاربران داشته باشد. لزوم تسریع در ایجاد رگولاتوری، پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد مجازی برای بازیگران جدید،  انتقاد از تعدد مراکز تصمیم گیری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و انتقاد از قیمت گذاری دستوری و اشاره به تحریم ها و اثر آن در ممانعت از ورود فناوری های نوین به کشور هم از دیگر مواردی بود که در این جلسه عنوان شد.


به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا، احتیاج به توسعه ظرفیت های داخلی فناوری اطلاعات و ارتباطات از یک سو و اهمیت تعامل با جهان فناوری از طرفی، کشور ما را در شرایطی قرار داده که مدیریت و برنامه ریزی این حوزه را برای تصمیم سازان دشوار کرده است. از یک سو شرکت ها و فناورانی را داریم که جزو نخبگان و سرآمدان جهانی هستند و حضورشان غنیمتی برای کشور است تا مسیر توسعه را با سرعت بیشتری طی نماییم و عاملی باشند برای توسعه اقتصاد دیجیتال، از طرفی با مشکلاتی مانند تحریم ها مواجه ایم که مانع تعاملات بین المللی این نخبگان و بهره وری اقتصادی کشور با تاکید بر این سرمایه انسانی شده است.
این وضعیت گاهی با برخی تعارض ها و اختلاف نظرها مانند بحث های چند ماه اخیر درباره «طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» هم همراه بوده است. با این وجود آنچه کمتر به آن توجه شده، نظر کارشناسان بخش خصوصی است که راهکاری تخصصی در این عرصه دارند. فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تولیدکنندگان نرم افزار، سخت افزار و محتوای دیجیتال در نشست با وزیر ارتباطات، خواستار آن شدند که دولت سکوت خویش را در برابر طرح صیانت بشکند و موضع گیری شفافی درباره آن داشته باشد، طرحی که به زعم آن چاره ای غلط برای دغدغه ای صحیح است و باعث دلسردی جوانان فعال حوزه ارتباطات شده است.
این نشست فرصتی فراهم نمود تا فعالان اقتصادی، دغدغه های خویش را بازگو کنند و خواهان رفع مشکلات و موانع پیش روی کسب و کارها در این عرصه باشند. همچون مواردی که در این نشست عنوان شد، تضاد منافع میان بازیگران متقدم و بازیگران جدید حوزه فناوری و هم لزوم تسریع در ایجاد رگولاتوری، همینطور پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد مجازی برای بازیگران جدید، تدوین آئین نامه های در ارتباط با صادرات محصولات ICT و انتقاد از تعدد مراکز تصمیم گیری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بود. انتقاد از قیمت گذاری دستوری و اشاره به تحریم ها و اثر آن در ممانعت از ورود فناوری های نوین به کشور هم از دیگر مواردی بود که در این جلسه عنوان شد.
از مناطق آزاد اقتصادی تا منطقه آزاد مجازی
سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور طی سالهای گذشته با انجام مطالعات و بررسی های تخصصی، طرحی به نام «منطقه آزاد مجازی» را آماده کرده است که به قول رئیس این سازمان، نه تنها می تواند گره گشای مشکلات کشور در حوزه فاوا باشد بلکه دروازه ای جدید برای توسعه اقتصادی کشور بر پایه اقتصاد دیجیتال هم خواهد بود و همگان از مزیت هایش بهره مند خواهند شد.
هاشمی درباره اهمیت «طرح منطقه آزاد مجازی» گفته که تجربه مناطق آزاد اقتصادی در نقاط مختلف جهان همچون کشور ما موفق بوده و ثابت کرده که در این مناطق، تلاش بر این است که همه روال های دست و پاگیر و فرسایشی اداری کنار گذاشته شود و پشتیبانی از سرمایه گذار و بخش خصوصی در اولویت قرار بگیرد. بنابراین با وجود برخی اشکالات و کاستی های موجود در این مناطق، در مجموع میتوان گفت ایجاد آن، نتایج مثبت گوناگونی همچون ایجاد فرصت های شغلی، جذب سرمایه گذاری خارجی، ارزآوری و مهم تر از این ها، بسترسازی برای ورود ما به بازارهای جهانی را به دنبال داشته است.
با عنایت به اینکه ما در قرن ۲۱ با تحولات گسترده ای در جهان مواجه ایم که بخش قابل توجهی از آن در بستر اینترنت و فضای مجازی در جریان است. همان گونه که تا به امروز شرکتهای تجاری نیازمند بستر مشترک برای ارتباطات و تعاملات بین المللی بوده اند، امروز هم شرکتهای فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، بخصوص شرکتهای نرم افزاری، احتیاج به بستر مناسب ارتباطی داشته تا بتوانند محصولات و خدمات خویش را معرفی و وارد بازار جهانی کنند. در این شرایط وجود یک منطقه آزاد روی بستر فضای مجازی با نام اختصاری (World Free Cyber Zone) WFCZ، برای این صنعت لازم و ضروری به نظر می آید.
استفاده از بستر بلاک چین
رئیس سازمان نصر کشور به مسائل فنی درباره چگونگی ایجاد منطقه آزاد مجازی هم اشاره نمود و اظهار داشت: در طرح منطقه آزاد مجازی فرایند ثبت شرکت ها و قراردادها همگی روی بستر بلاک چین انجام می شود چون که میزان استفاده از فناوری بلاک چین در جهان روز به روز در حال افزایش می باشد و به علت عدم وابستگی آن به بخش دولتی، علاوه بر شفافیت، میزان امنیت آن هم در سطح بسیاری بالایی است. همینطور شرکتهای ثبت شده در این منطقه از مزایای شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور بهره مند می شوند و از پرداخت مالیات معاف خواهند بود؛ اما در نقطه مقابل، زمینه مناسبی برای توسعه همکاری آنها با شرکتهای بین المللی فراهم می شود که در نهایت به افزایش بهره وری اقتصادی کشور در عرصه فاوا می انجامد و همگان از مزایای آن بهره مند خواهد شد.
بستری جهت کمک به توسعه اقتصادی کشور
وی درباره خصوصیت های خاص و منحصربه فرد منطقه آزاد مجازی هم توضیحاتی عرضه و اظهار نمود: با پیاده سازی طرح پیشنهادی ما، میتوان فضایی ایجاد کرد که کلیه شرکتهای فعال در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورمان، آزادانه و با استفاده از حداکثر امتیازهایی که در مناطق آزاد تجاری وجود دارد، ارتباطات و معاملات خود با شرکتهای بین المللی را توسعه داده و با ارتقای سطح درآمدزایی خود، بتوانند در رونق اقتصادی کشور هم نقش آفرینی کنند.
خوشبختانه طی سالهای گذشته بسترهای مناسب برای توسعه فعالیتهای حوزه فاوا در کشور بوجود آمده و هم اکنون به یک اکوسیستم مناسب در این عرصه دست یافته ایم. شکل گیری و فعال شدن پارک های علم و فناوری، پارک های فناوری اطلاعات، مراکز ارتباط با صنعت در دانشگاه ها، مراکز رشد و نوآوری، شرکتهای دانش بنیان و همینطور واحدهای فناور و مراکز پژوهشی، ثمره تلاشهای بخش خصوصی و حمایت های دولتی در این حوزه بوده و سبب شده از نظر ظرفیت های داخلی، به سطح قابل قبولی در عرصه فاوا برسیم. ولی اکنون زمان آن رسیده که بتوانیم همه این اعضای جامعه فاوا را در منطقه آزاد مجازی گرد هم آوریم تا هم زمینه توسعه ارتباطات بین المللی آنها فراهم گردد و هم بتوانیم از دیگر مزیت های آن، همچون کم اثر کردن تحریم های ظالمانه دشمنان استفاده نماییم.
توانایی عرضه یک رمز ارز ملی با پشتوانه غیرارزی
درباره نوع تبادلات مالی در این منطقه آزاد هم گفته شده که با عنایت به فراگیر شدن استفاده از ارزهای دیجیتالی در فضای مجازی، میتوان یک رمزارز ملی با پشتوانه غیرارزی عرضه کرد و با پشتیبانی از آن، ارزش این رمزارز داخلی را در بازار جهانی هم ارتقا بخشید تا علاوه بر شرکتهای داخلی، شرکتهای خارجی هم به استفاده از آن ترغیب شوند. با طراحی این پلتفرم، سرمایه گذاران بین المللی بدون نگرانی از تحریم ها و موانع موجود قادر خواهند بود با شرکتهای فناور ایرانی همکاری داشته باشند و از آنجاییکه کل قراردادها و پلت فرم بر پایه بستر شفاف بلاک چین است، در نتیجه هیچ گونه شک و شبهه ای درباره عملکرد شرکت ها وجود نخواهد داشت و تمام اعضا می توانند به سادگی نقل و انتقالات مالی و تجاری را مشاهده کنند.
چگونگی کمک به صیانت از فضای مجازی
شاید این سوال مطرح شود که ایجاد منطقه آزاد مجازی چه کمکی به طرح صیانت از کابران فضای مجازی و طرح های این حوزه خواهد نمود. پاسخ رئیس سازمان نصر کشور این است که تدوین کنندگان این گونه طرح ها، یکی از شرایط و ضوابط مهم خود برای عقد قراردادها را مجبور کردن شرکتهای بزرگ آی تی به همکاری با ما و پذیرش قوانین داخلی مان عنوان می کنند.
در حالیکه باید بپذیریم، خیلی از این شرکت ها به علت عدم امکان هماهنگ شدن با برخی ضوابط اداری داخل کشور است که از همکاری با ما اجتناب دارند. ازاین رو اگر ما بتوانیم ایده منطقه آزاد مجازی را اجرایی نماییم، بستر همکاری امن و آسان با این شرکت ها هم فراهم خواهد شد و می توانیم خیلی از مشکلات و دغدغه ها را رفع نماییم. با این کار، هم دسترسی به برخی خدمات جهانی مسدود نخواهد شد و هم شرکتهای خارجی خویش را موظف به همکاری دوجانبه با ما خواهند کرد.
تضمینی برای درآمد ارزی چشمگیر کشور
هم اکنون دغدغه خیلی از شرکتهای فعال در حوزه صادرات، مبادلات ارزی است و تحریم ها و سیاست های متغیر و بی ثباتی در منطقه، منجر به عدم امنیت برای شرکتهای خصوصی و فعالان کسب و کارهای نوین در کشور شده است در حالیکه اجرای طرح منطقه آزاد مجازی می تواند گامی بلند برای ایجاد بستر ایمن و آسان مبادلات ارزی باشد. رئیس سازمان نصر کشور در اینباره گفته است منطقه آزاد مجازی همینطور علاوه بر ارزآوری، می تواند مرزهای انتقال دانش و صادرات نرم افزار را به روی شرکتهای IT باز کند و با فراگیر شدن آن، شرکتهای دیگر هم می توانند از زیرساخت های به وجود آمده بهره مند شوند؛ ازاین رو بدون تردید ایجاد WFCZ با پشتیبانی از نیروی متخصص داخلی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان می تواند تضمین کننده درآمد ارزی قانونی و قابل توجهی برای کشور باشد.
افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی، تولید ثروت و ایجاد اشتغال
بدون شک مزیت های ایجاد منطقه آزاد مجازی، تنها مختص به فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور نخواهد بود و می تواند نجات بخش و توسعه دهنده دیگر صنایع کشور از قبیل کشاورزی و صنایع دستی هم باشد. نکته مهم به اعتقاد هاشمی این است که با عنایت به ظرفیت های موجود در کشور، شرکتهای عرضه دهنده خدمات فنی مهندسی ما از توان صادارتی ویژه ای برخوردار می باشند و طی این سال ها توانسته اند بخشی از بازار منطقه را در اختیار بگیرند، اما منطقه آزاد مجازی بستر لازم برای توسعه و تقویت این بازارهای صادراتی ایجاد خواهد نمود که ثمره نهایی آن، تولید ثروت و ایجاد اشتغال برای کشور خواهد بود.
بر این اساس هم اکنون فعالان بخش خصوصی فاوا برای ایجاد و توسعه منطقه آزاد مجازی آماده همکاری هستند و طرح پیشنهادی خویش را هم عرضه کرده اند. برای تدوین طرح منطقه آزاد مجازی، مطالعات بین المللی لازم انجام و همه جوانب آن سنجیده شده است، ازاین رو امیدواریم شرایطی فراهم گردد تا در تعامل با دولت، بستر ایجاد آنرا فراهم نماییم و پیش از اینکه، این فرصت طلایی در بازار جهانی را از دست بدهیم، بتوانیم جایگاه خویش را در نظام جهانی تعاملات اقتصادی جدید تثبیت نماییم.
رفع مشکلات و موانع پیش روی کسب وکارها
فرزین فردیس هم که به نمایندگی از اتاق بازرگانی تهران در این جلسه حضور یافته بود، اظهار داشت: این نشست فرصتی فراهم نمود تا فعالان اقتصادی، دغدغه های خویش را بازگو کنند و خواهان رفع مشکلات و موانع پیش روی کسب و کارها در این عرصه باشند. یکی از مباحثی که برخی از نمایندگان تشکل های بخش خصوصی نسبت به آن ابراز نگرانی کردند، طرح صیانت بود؛ فعالان اقتصادی حاضر در این نشست، این طرح را مصداق تحریم توامان داخلی و خارجی توصیف کردند و خواهان موضع گیری شفاف وزیر ارتباطات در برابر این طرح شدند.
رئیس کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق بازرگانی تهران اظهار نمود: وزیر ارتباطات به درستی در برنامه خود نسبت به دستیابی به سهم ۱۰ درصدی اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی تاکید کرده است اما افزایش سهم اقتصاد دیجیتال بدون توجه به رشد فزاینده و نمایی فناوری میسر نمی گردد. در عین حال، دستیابی به این هدف با وجود وضعیت اسفناک سرمایه گذاری در کشور و عدم دسترسی به فناوری و تبادلات بین المللی در کشور و بدون بهره گیری از ظرفیت جوانان نخبه امکان پذیر نیست.
تصویب طرح صیانت، به اعتقاد فردیس سبب خواهد شد که این جوانان تحصیلکرده و نخبه را که بعنوان سرمایه های نظام تلقی می شوند، دو دستی تحویل کشورهای رقیب منطقه نظیر امارات، ترکیه، آذربایجان و عربستان دهیم. یعنی اگر پیش از این، آمریکا، کانادا و استرالیا، مقصد جوانان تحصیلکرده ایرانی بود، حالا همین کشورهای منطقه نسبت به جذب آنان اقدام می کنند.
بساط دلسردی باید برچیده شود
وی با اشاره به اینکه «بساط این دلسردی باید برچیده شود» اضافه کرد: با عنایت به اهمیت این طرح لازم است، وزارت ارتباطات نظر خویش را به صورت شفاف مطرح کند. کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران بعنوان نماینده بیشتر از ۲۳ هزار شرکت بخش خصوصی طی مطالعات کارشناسی به این نتیجه رسیده است که طرح صیانت، چاره ای غلط برای دغدغه ای صحیح است و این دغدغه باید به شکل صحیحی برطرف شود.
در سالهای گذشته با زحمات وزیر ارتباطات و معاون علمی و فناوری دولت دوازدهم، تحریک سمت عرضه به خوبی انجام گرفت؛ اما در تحریک سمت تقاضا توفیقی حاصل نشد. ازاین رو به قول او اگر مقرر است وزیر ارتباطات پرچم اقتصاد دیجیتال را در دست بگیرد، نباید فقط به توسعه صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات بسنده کند و بلکه باید خویش را متولی انقلاب صنعتی چهارم هم بداند. در عین حال من از ایشان دعوت کردم که از مرکز تحول دیجیتال و طرح رصدخانه دیجیتال اتاق بازرگانی تهران هم بازدید کند.
برنامه وزیر ارتباطات دربرگیرنده موضوعات اساسی حوزه ICT است
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران (IRICTU)، اظهار داشت: خوشبختانه، برنامه های وزیر ارتباطات دربرگیرنده موضوعات اساسی، کالبدی و راهبردی قابل توجهی در زمینه های اقتصادی و زیرساختی حوزه ICT کشور است و همان گونه که پیشتر نیز، گزارش تحلیلی این اتحادیه در مورد برخی موارد مهم این برنامه، مشتمل بر ۱۱ صفحه که پیش از رای اعتماد وزیر انتشار یافت، در مورد حفظ حریم خصوصی و امنیت فضای تبادل اطلاعات "که توضیحات تکمیلی تلویزیونی و مصاحبه ۱۶ شهریور در جهت نگرانی های فعالان اقتصادی، این مورد را شفاف سازی کرد که این طرح به منزله ایجاد محدودیت نخواهد بود"، ما هم با جنابعالی هم عقیده ایم.
داوود ادیب افزود: موارد در رابطه با وابستگی های شدید کشور به محصولات سخت افزاری و نرم افزاری خارجی در لایه های اصلی و زیرساختی، صدمه پذیری زیرساخت های حساس و حیاتی کشور و برنامه ریزی مستمر بیگانگان، برای از کار انداختن این زیرساخت ها که در چند ماه اخیر هم شاهد این موارد بوده ایم، ضعف در قوانین و مقررات به منظور التزام به ارتقاء امنیت زیرساخت های فاوا (علی رغم سفارش های سازمان پدافند غیرعامل کشور و افتا)، علل گوناگونی در دولت های پیشین داشته است که جا دارد در دولت سیزدهم، در مورد تأمین تجهیزات زیرساختی کشور و به کارگیری محصولات، خدمات، مشاوران و پیمانکاران داخلی به جد، توجه خاصی صورت گیرد.
سخت گیری های غیرمنطقی در مورد تجهیزات فاقد نمونه مشابه داخلی می شود
رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران افزود: البته گاها می بینیم که در مورد تجهیزات فاقد نمونه مشابه داخلی هم، سخت گیری های غیرمنطقی صورت پذیرفته و جلوی واردات آنها را گرفته و به این علت چرخه تکمیلی کسب وکارهای داخلی متوقف می شود و در جای دیگر با وجود ده ها تولیدکننده داخلی، با عمق دانش بالا، اجازه ورود به تجهیزات خارجی را داده و ممنوعیت واردات کالاهای خارجی دارای نمونه مشابه داخلی نادیده گرفته می شود که در این خصوص هم می بایست راهکار اساسی اتخاذ شود.
ادیب اظهار نمود: جای شادمانی است که در دولت جدید، فراخوان های گوناگونی را از جانب اپراتورهای بزرگ می بینیم که بخش تحقیق و توسعه این اپراتورها، فراخوان های گوناگونی را داشته و اقدامات قابل توجهی را در ارتباط با همکاری با شرکتهای دانش بنیان داخلی برنامه ریزی و تلاش کرده اند تا از پتانسیل ظرفیت های داخلی در جهت توسعه و بهینه سازی شبکه های خود استفاده کنند. امیدوار هستیم که در سایر مجموعه های در رابطه با وزارت ارتباطات و حتی در تمامی سازمان ها هم به همین منوال عمل شود.
مشکلات فراوانی را پیش روی صادرات داشته و داریم
وی تصریح کرد: در بخش چالش های مطروحه، با عنوان "نبود سند اولویت ها و ظرفیت های صادراتی دانش بنیان در بخش های مختلف و عدم حضور فعال در بازارهای منطقه و بین المللی و در نتیجه پایین بودن سهم صادرات محصولات دانش بنیان با وجود ظرفیت بالای موجود در کشور بخصوص در بخش تولید سامانه های نرم افزاری و خدمات فنی و مهندسی، فقدان بسته های قانونی حمایتی ویژه، برای کسب وکارهای حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات، فقدان زیرساخت های فنی و حقوقی لازم برای حضور قدرتمند محصولات و خدمات فناوری اطلاعات ایرانی در عرصه بین الملل؛ باور اتحادیه بر این است که ما مشکلات فراوانی را پیش روی صادرات داشته و داریم که امیدواریم دولت جدید و به ویژه وزیر ارتباطات بعنوان متولی برنامه های حوزه ICT بخشی از آنها را مرتفع سازند و ما هم این آمادگی را داریم که بعنوان تخصصی ترین تشکل صادراتی کشور در حوزه ICT در ارتباط با این برنامه ها همراستا و همراهی نماییم.
بر این اساس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران، آمادگی خویش را جهت هرگونه همکاری در جهت پیشبرد برنامه های وزیر، در حوزه صادرات خدمات فنی مهندسی و محصولات فناورانه اعلام نموده و در مورد راهبرد اعلام شده، در بخش اقتصاد دیجیتال مبنی ب تسهیل فعالیت شرکت ها و هلدینگ های داخلی در کشورهای همسایه و همسو به منظور راه اندازی سرویس ها و سکوهای ایرانی متناسب با نیازمندی آن کشورها، باردیگر تاکید می کند که در این خصوص هم اتحادیه دارای ظرفیت های مناسبی بوده که همچون میتوان به دفتر اتحادیه در بعضی کشورها و همچون کشور کنیا اشاره نمود.
اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی، مشاوران و پیمانکاران صنعت مخابرات ایران با دارا بودن بیشتر از ۱۶۰ عضو، متشکل از اپراتورهای بزرگ کشور و FCPها، شرکتهای تولیدی، مشاورین و پیمانکاران حوزه ICT، شرکتهای EPC و GC و همینطور کمیسیون های صادرات، کمیسیون ظرفیت سازی و نوآوری، کمیسیون مالی- حقوقی، کمیسیون اپراتورهای پروانه ارتباطات ثابت و کمیسیون رتبه بندی، اعلام آمادگی کرده تا ظرفیت خویش را در جهت اهداف و برنامه های وزیر ارتباطات که طی هشت رویکرد ارائه شده است، قرار داده و بعنوان بازوی مشورتی وزارت خانه، انجام وظیفه کند.
معاونت دیجیتال در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشکیل شود
طبق اظهارات نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران به علت اهمیت تحول و اقتصاد دیجیتال که بخش بزرگی از برنامه های وزیر محترم ارتباطات را در بر گرفته است، اتحادیه، پیشنهاد ایجاد و تشکیل معاونت دیجیتال را در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام می کند. با تشکیل این معاونت علاوه بر پیاده سازی شبکه های ملی اطلاعاتی و خدماتی داخلی و دولت الکترونیک، در کنار سایر وزارت خانه ها و سازمان ها، به تعریف و پیاده سازی تحول دیجیتال در تمامی بدنه دولت، همکاری کرده و به سمت دولت همراه و سپس دولت هوشمند، گام برداشته خواهد شد.
اسماعیل ثنایی، افزود: این معاونت بویژه در تفاهمنامه ۲۵ ساله با چین می تواند نقش بسزایی ایفا کند تا تجارب تلخ گذشته تکرار نشده و ضمن استقبال از فناوری ها و تجارب شرکتهای چینی، شرکتهای داخلی نه تنها نابود نشده، بلکه در آستانه این تفاهمنامه، هر یک و در عرصه های فعالیت خود رشد کنند.1400/06/27
11:03:41
5.0 / 5
216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1400)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات