نقش هوآوی در انقلاب 5جی

نقش هوآوی در انقلاب 5جی آنی تل: استفاده از اینترنت نسبت به سال های گذشته در زندگی ما تغییرات بسیار زیادی داشته است. دیگر اینترنت مختص امور اداری، دانشگاهی و تحقیقاتی، ارتباط های مهم و موارد خاص نیست. ما در زندگی روزمره خود به صورت بیش از پیش نیاز به اینترنت پرسرعت تر، فراگیرتر و امن تر داریم. اگر بخواهیم واقعاً در یك شهر هوشمند زندگی نماییم، نه تنها گوشی و دستگاه های هوشمند ما باید همیشه به اینترنت سریع و پایدار متصل باشند؛ بلكه اشیاء هم باید به همین اینترنت با كیفیت دسترسی پیدا كنند. در واقع در بحث 5G و شهرهای هوشمند، تنها صحبت از اینترنت برای كاربران نیست، بلكه در این انقلاب، مقرر است بیشتر دستگاه ها و اشیایی كه ما استفاده می نماییم، بطور مداوم به اینترنت وصل باشند و هوشمندانه تبادل اطلاعات كنند.نكته مهم این است كه 5G نه تنها سرعت بسیار بالایی دارد؛ بلكه به لطف پهنای باند بیشتر نسبت به 4G، ظرفیت پوشش دهی در یك محیط مشخص را بسیار بالا می برد و برخلاف 4G، با افزایش تعداد كاربران، افت كیفیت محسوسی را در شبكه ایجاد نخواهد كرد. این دستاورد در كنار امنیت و پایداری بیشتر شبكه كه به واسطه تجهیزات پیشرفته تر حاصل شده، نسل جدیدی از ارتباطات در دنیای امروزی را رقم خواهد زد: ارتباط با همه چیز!
در بین شركت های توسعه دهنده 5G در دنیا، بدون شك هوآوی (HUAWEI) پیشرو است و شاید یكی از علت های اصلی مخالفت های آمریكا با هوآوی، همین سوژه توان علمی و عملی این شركت در توسعه مهم ترین تغییر تكنولوژیك دهه آینده باشد. هوآوی با پشتوانه سابقه طولانی در صنعت مخابرات، الان در كشورهای مختلف آسیایی به خصوص چین و همین طور در اروپا، كانادا و... در حال توسعه شبكه های 5G با كمك اپراتورهای محلی است.
در همین زمینه جو كِلی (Joe Kelly)، نایب رییس هوآوی در مصاحبه ای با بخش اقتصادی رسانه فاكس نیوز، نكات مختلفی را در ارتباط با 5G بیان كرده و نمایی از انقلابی كه این تكنولوژی می تواند در اقتصاد و جامعه ما ایجاد كند را ترسیم كرده است.
به گفته او 5G می تواند 3.5 تریلیون (هزار میلیارد) دلار رشد اقتصادی در دنیا ایجاد كند كه این حجم از پول موجب ایجاد بیشتر از 22 میلیون شغل در سراسر جهان خواهد شد. برای درك بهتر بد نیست بدانیم كه تعداد كل اشخاص بدون كار در جهان برابر 200 میلیون نفر بوده و 22 میلیون، عددی بسیار بزرگ برای اشتغال زایی یك فناوری جدید است.
در این مصاحبه یكی از مواردی كه جو كِلی تاكید بسیار زیادی بر آن دارد، سوژه انقلاب در كارخانه ها و تولید به واسطه 5G و هوش مصنوعی است. ربات ها و اشیای هوشمند ِ به هم متصل در كارخانه ها موجب می شوند تا در لحظه بتوان ساختار و تنظیمات خطوط تولید و بخش های مختلف كارخانه را عوض كرد.
تصور كنید داده های خیلی از هزاران حسگر، شیء و دستگاه موجود در یك كارخانه در لحظه جمع آوری شده، سپس در یك چشم برهم زدن توسط اَبَرسرورهای ابری پردازش شوند و در نهایت نتایج آنها روند خطوط تولید را در لحظه تغییر دهند. این امكانی است كه تنها با سرعت و پهنای باند بالای 5G میسر خواهد شد.
اما مهم ترین كاركرد 5G عوض كردن تعریف ما از زندگی روزمره شهری است. هوآوی آینده ای را ترسیم می كند كه شهرها «واقعاً» هوشمند هستند و به واسطه وجود تجهیزات 5G در سالن های كنسرت، چهارراه ها، مراكز خرید، خیابان ها و حتی لامپ های كوچه ها؛ با قدم زدن و انجام هر فعالیتی در سطح شهر، می توان از ارتباط نسل پنجم استفاده نمود.
هرچه به آنتن های 5G نزدیك تر باشیم، سرعت بیشتری دریافت خواهیم كرد. سرعتی كه هوآوی می گوید می تواند به 10 گیگابایت در ثانیه با تجهیزات ساخت خود برسد. از آن مهم تر زمان پاسخگویی شبكه نسل پنجم است كه به شدت پایین تر بوده و با پهنای باند بیشتر، جمعیت بسیار زیادی می توانند بدون دغدغه سرعت، مبادرت به تبادل اطلاعات كنند. جمعیتی كه محدود به انسان ها نیست و می تواند هر شی ای در خیابان و... را در بر بگیرد.

در شهر هوشمندی كه هوآوی ترسیم می كند، پیش از رسیدن به پاركینگ، خودرو جای پارك خالی را پیدا كرده و خود عملیات رزرو را انجام می دهد. جالب تر آنكه لباس هوشمند شما نیز جای پارك خودرو را به خوبی می داند!
در شهرهای هوشمند آینده ترافیك شهری به شكل بسیار پویاتری مدیریت شده و شاید دیگر حتی شاهد تصادفات نباشیم؛ چونكه با این حجم از حسگر و اطلاعات لحظه ای، خودرو‍ ها می ‎توانند احتمال برخورد با عابر پیاده یا خودرو های دیگر را تشخیص داده و بموقع واكنش نشان دهند.
فاكس نیوز و خیلی از رسانه های معتبر جهان شاید در جمله آخر جو كِلی هم نظر باشند كه «شبكه های 5G تقریباً هر كاری كه ما روزمره در سطح شهر انجام می دهیم را بطور انقلابی دگرگون خواهند كرد» و این دستاورد مهم به لطف تلاش شركت های مخابراتی بزرگ و بیشتر از همه HUAWEI در حال انجام می باشد.
2121


منبع:

1398/04/06
10:57:26
5.0 / 5
4312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات