بررسی قابلیت های جدید عكس برداری در پرچمدارهای سری P40 هوآوی اساتید مدرن عكاسی

بررسی قابلیت های جدید عكس برداری در پرچمدارهای سری P40 هوآوی اساتید مدرن عكاسی به گزارش آنی تل سه پرچمدار جدید هوآوی از سری P۴۰ كه اخیرا معرفی گشتند، تعاریف جدیدی را در حوزه عك a س برداری با تلفن همراه عرضه كردند.عملكرد قابل توجه و تجهیز به فناوری های نوین و همراه با نوآوری دوربین، مهم ترین خصوصیت گوشیهای هوشمند سری P هوآوی است و محصولات سری P۴۰ هم از این قاعده مستثنی نیستند. سه گانه گوشی پرچمدار هوآوی از سری P۴۰ بهبود عملكرد دوربین و البته بهینه سازی هرچه بیشتر هوش مصنوعی را برای كاربران مشتاق عكاسی تدارك دیده اند و مجموعه ای از فناوری های مختلف در دوربین سه محصول جدید هوآوی به استفاده شده است.
مقایسه دوربین ها؛ متنوع برای عملكردهای مختلف
گوشی های هوشمند Huawei P۴۰، Huawei P۴۰ Pro و Huawei P۴۰ Pro+ به ترتیب از سه، چهار و پنج دوربین استفاده می نمایند با این وجود مولفه های مشتركی میان دوربین های این سه محصول وجود دارد.
Huawei P۴۰ Pro+
Huawei P۴۰ Pro
Huawei P۴۰
دوربین اصلی
۵۰ مگاپیكسلی (RYYB)
۵۰ مگاپیكسلی (RYYB)
۵۰ مگاپیكسلی (RYYB)
سنسور ۱.۲۸/۱ اینچ
سنسور ۱.۲۸/۱ اینچ
سنسور ۱.۲۸/۱ اینچ
مشخصه گشودگی دیافراگم f/۱.۹
مشخصه گشودگی دیافراگم f/۱.۹
مشخصه گشودگی دیافراگم f/۱.۹
فاصله كانونی معادل ۲۳ میلی متر
فاصله كانونی معادل ۲۳ میلی متر
فاصله كانونی معادل ۲۳ میلی متر
لرزش گیر اپتیكال
لرزش گیر اپتیكال
لرزش گیر اپتیكال
دوربین دوم
۴۰ مگاپیكسل
۴۰ مگاپیكسل
۱۶ مگاپیكسل
لنز واید انگل
لنز واید انگل
لنز واید انگل
مشخصه گشودگی دیافراگم f/۱.۸
مشخصه گشودگی دیافراگم f/۱.۸
مشخصه گشودگی دیافراگم f/۲.۲
فاصله كانونی معادل ۱۸ میلی متر
فاصله كانونی معادل ۱۸ میلی متر
فاصله كانونی معادل ۱۷ میلی متر
دوربین سوم
۸ مگاپیكسل
۱۲ مگاپیكسل (RYYB)
۸ مگاپیكسل
لنز پریسكوپی ۱۰X
لنز تله فوتو ۵X
لنز تله فوتو ۳X
مشخصه گشودگی دیافراگم f/۴.۴
مشخصه گشودگی دیافراگم f/۳.۴
مشخصه گشودگی دیافراگم f/۲.۴
فاصله كانونی معادل ۲۴۰ میلی متر
فاصله كانونی معادل ۱۲۵ میلی متر
فاصله كانونی معادل ۱۲۵ میلی متر
لرزش گیر اپتیكال
لرزش گیر اپتیكال
لرزش گیر اپتیكال
دوربین چهارم
۸ مگاپیكسل (RYYB)
-
-
لنز تله فوتو ۳X
مشخصه گشودگی دیافراگم f/۲.۴
فاصله كانونی معادل ۱۲۵ میلی متر
لرزش گیر اپتیكال
سنسور ToF
بله
بله
خیر
سنسورهای وسیع تر، جذب نور بیشتر
دوربین اصلی هر سه پرچمدار جدید هوآوی، حسگر ۵۰ مگاپیكسلی RYYB دارد. رزولوشن دوربین اصلی از ۴۰ مگاپیكسلی كه در نسل قبلی گوشیهای هوشمند سری P هوآوی دیده بودیم به ۵۰ مگاپیكسل افزایش یافته است. این دوربین امكان استفاده از تكنیك Pixel Binning یعنی جمع آوری اطلاعات چهار پیكسل و ادغام آن در یك پیكسل با رزولوشن ۱۲.۵ مگاپیكسل را فراهم می آورد، پیش از این رزولوشن مورد اشاره ۱۰ مگاپیكسل بود.

استفاده از سیستم ساب پیكسل RYYB به جای RGGB در دوربین، به كارگیری پیكسل های زرد رنگ جهت جذب ۴۰ درصد نور بیشتر در مقایسه با حسگرهای متداول RGGB ممكن می كند. فرآیندی كه منجر به افزایش میزان جزئیات تصویر و البته عملكرد بهتر در نور كم می شود. این دفعه هوآوی فناوری RYYB را برای دوربین تله فوتو پرچمدارهای جدید هم بهره برده است؛ كه به كاهش نویز و بهبود جزئیات حتی در زمانی كه در محیطی تاریك زوم می كنید كمك می نماید.
شاید برجسته ترین قابلیت در دوربین اصلی گوشیهای جدید سری P۴۰ هوآوی، حسگر بزرگ تر ۱.۲۸/۱ اینچی باشد. حسگر بزرگ تر سبب جذب نور بیشتر می شود و نتیجه آن ایجاد تصاویر شارپ تر با محدوده دینامیكی بالاتر خواهد بود. پرچمدارهای برندهای دیگر هم معمولاً حسگری به مراتب كوچك تر یعنی ۲.۵۵/۱ اینچی دارند. در سری P۴۰ از تركیب داده های ۴ پیكسل در ۱ پیكسل استفاده شده تا خروجی ۱۲.۵ مگاپیكسلی را ببینیم.
بزرگ نمایی بدون افت كیفیت تا ۱۰ برابر
دوربین تله فوتو در Huawei P۴۰ امكان استفاده از بزرگنمایی ۳ برابری را فراهم می آورد. در Huawei P۴۰ Pro هم می توان از بزرگنمایی ۵ برابری برای زوم روی سوژه، بدون افت كیفیت استفاده نمود.

در Huawei P۴۰ Pro+ از بزرگنمایی اپتیكال ۱۰ برابری استفاده شده كه به علت استفاده از فاصله كانونی معادل ۲۴۰ میلی متر محقق شده است.

نكته كلیدی برای دست یابی به چنین فاصله كانونی و بزرگنمایی ۱۰ برابری، نوآوری هوآوی در به كارگیری طراحی پریسكوپی در دوربین است. به بیان دقیق تر، فاصله كانونی بیشتر به معنای افزایش فاصله میان لنز و حسگر است كه سبب بیرون زدگی بیش از حد دوربین می شود. هوآوی برای رفع این محدودیت، از طراحی پریسكوپی در دوربین بهره برده است. در واقع هوآوی كه با سری P۳۰ برای نخستین بار طراحی پریسكوپی را به دوربین گوشیهای هوشمند آورد، حالا با تكنولوژی جدیدتری بازگشته تا باردیگر برتری خویش را در این حوزه ثابت كند.

نمونه عكس به ثبت رسیده با Huawei P۴۰ Pro با زوم ۱۰ برابری اپتیكال
در Huawei P۴۰ Pro+ علاوه بر امكان استفاده از بزرگنمایی اپتیكال ۱۰ برابری در دوربین پریسكوپی می توان از لنز تله فوتو با حسگر RYYB برای بزرگنمایی اپتیكال ۳ برابری هم استفاده نمود. با انتخاب بزرگنمایی های مختلف، گوشی به صورت هوشمند بین حسگرهای متفاوت سوییچ می كند.

فناوری جدید فوكوس خودكار
استفاده از فوكوس خودكار با سرعت بالا در دوربین گوشی می تواند به ایجاد تصاویر شفاف تر بخصوص در مواردی كه جابه جایی گوشی یا سوژه اتفاق می افتد كمك نماید. در سری Huawei P۴۰ حسگر اصلی از قابلیت بهبودیافته فوكوس خودكار تشخیص فاز با عنوان Octa-Phase Detection Autofocus استفاده می نماید.
به این ترتیب، هر پیكسل در حسگر تصویر، از فوتو دیود تشخیص فاز به همراه بخش دریافت نور برخوردار شده است. به این ترتیب، تمام ۵۰ مگاپیكسل موجود در حسگر دوربین اصلی، به فوكوس خودكار هرچه بهتر دوربین كمك می كنند. در نتیجه فوكوس خودكار سرعت بالاتری خواهد داشت. هوآوی با استفاده از سرعت فوكوس در حد میلی ثانیه، به ایجاد تصاویر واضح تر از سوژه های مختلف كمك كرده است.
دسته بندی هوشمندانه رنگ ها
چیپ ست Kirin ۹۹۰ و پردازنده سیگنال تصویر (ISP) ادغام شده در آن، مغز متفكر برای پردازش تصاویر در گوشیهای هوشمند سری P۴۰ هوآوی هستند. جدید ترین راهكار پردازش تصویر هوآوی، در واقع نخستین راهكار كاهش نویز برپایه فناوری BM۳D (مطابقت دادن بلوك ها و فیلترینگ سه بعدی) در گوشیهای هوشمند است كه پیش از این در Huawei Mate ۳۰ Pro دیده بودیم. این راهكار معمولاً در دوربین های DSLR استفاده شده و الگوریتمی قدرتمند برای از بین بردن نویز با سرعت بالا بشمار می رود. به بیان ساده، این راهكار امكان تشخیص رنگ های مشابه را برای كاهش نویز فراهم می آورد. این راهكار پیش از این در Huawei Mate ۳۰ Pro مجهز به چیپ ست Kirin ۹۹۰ هم استفاده شده بود.
XD Fusion Engine نسل پیشرفته هوش مصنوعی
پردازش بر پایه هوش مصنوعی راهكاری است كه قبلاً هم در گوشیهای هوآوی دیده بودیم. در سری P۴۰ گوشیهای هوآوی از جدید ترین بهینه سازی ها بر پایه فناوری XD Fusion Engine استفاده شده است. فناوری كه در واقع نسل سوم موتور هوش مصنوعی هوآوی برای عكس برداری بشمار می رود.

XD Fusion Engine از تركیب توانایی پردازشگر سیگنال تصاویر Kirin ۹۹۰ و واحد پردازش عصبی (NPU) بهره برده تا الگوریتم های پردازشی را بهبود بدهد. XD Fusion Engine چند فریم را با استفاده از چند دوربین به صورت هم زمان ثبت می كند و فرآیند شناسایی و بهینه سازی را كلید می زند. استخراج جزئیات كافی، كاهش نویز و بهبود رنگ و محدوده دینامیكی از نتایج این فناوری است.
هوآوی از فناوری هوش مصنوعی برای بهبود عكس برداری در سناریوهای خاص استفاده می نماید. بعنوان مثال در عكس برداری از چهره شاهد بهبود بافت پوست، رنگ پوست و نور عكس هستیم. این بهبود عملكرد را می توان در ایجاد افكت بوكه هم تماشا كرد. فناوری زوم هیبریدی Super Resolution هم بخشی از این موتور پردازشی است كه بهبود كیفیت را در مقایسه با بزرگنمایی دیجیتالی استاندارد به دنبال خواهد داشت.
سری Huawei P۴۰ استفاده از حسگر دمای رنگ چند طیفی را هم به واسطه به كارگیری الگوریتم جدید توازن نور سفید بر پایه هوش مصنوعی ممكن ساخته است. با استفاده از واحد پردازش عصبی در سه پرچمدار جدید هوآوی می توان از قابلیت Best Moment هوآوی بهره برد كه سه تصویر برتر از میان ۱۲ فریم به ثبت رسیده را پیشنهاد می دهد. با حذف بازتابش نور در شیشه و دیگر المان های ناخوشایند در تصویر، نتیجه قابل قبول تری به دست می آید.
سنسور ToF مكمل تاثیرگذار
سنسور ToF (Time of Flight) به افزایش سرعت فوكوس خودكار دوربین كمك می نماید. وظیفه جداسازی سوژه و ایجاد پس زمینه ای طبیعی تر هم در عكس برداری پرتره بر عهده این حسگر است. این حسگر در بخش دوربین سلفی هم استفاده شده تا تركیب دو دوربینه را این دفعه به همراه فوكوس خودكار در هنگام عكس برداری سلفی اتفاق بیفتد.
رابط كاربری ساده و كارآمد
اپلیكیشن دوربین هوآوی همچنان ساده و كارآمد در سری Huawei P۴۰ قابل استفاده می باشد. برای تغییر مدهای عكس برداری كافی است دست خویش را در رابط كاربری به سمت راست یا چپ بكشید. امكان استفاده از هوش مصنوعی هم با شناسایی ۱۵۰۰ صحنه متفاوت وجود دارد.

برای نخستین بار، حالا حالت Super Moon را می توان در فیلم برداری هم بهره برد و ویدئوهایی جذاب گرفت كه در آن ماه بیشتر از پیش به شكل واقعی خود نزدیك است. قابلیت جدید Golden Snap هم امكان ایجاد لایو فوتو با استفاده از هوش مصنوعی را فراهم می آورد. همینطور قابلیت های هوش مصنوعی AI Remove Passerby و AI Remove Reflection به ترتیب به شما كمك می نماید تا افراد اضافه و انعكاس نور را در تصاویر خود بدون هیچ گونه دردسری حذف كنید.
سه پرچمدار جدید هوآوی در بازار گوشیهای هوشمند، مجموعه متنوع و البته كاربردی از نوآوری و فناوری ها را برای دست یابی به بهترین نتیجه ممكن و بدون پیچیده كردن فرآیند عكاسی و فیلم برداری به همراه دارند.
۲۱۲۱

1399/01/19
12:58:38
5.0 / 5
3078
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات