در گزارش آنی تل اعلام شد؛

نفوذ فناوری دیجیتال به صنایع بیشتر می شود

نفوذ فناوری دیجیتال به صنایع بیشتر می شود به گزارش آنی تل دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و فناوری اظهار داشت: روند توسعه در حوزه اقتصاد دیجیتال در كشور ما صعودی بوده اما 2-3سال دیگر میتوانیم سهم 10-12درصدی از اقتصاد ملی را بدست آوریم.دکتر مهدی محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: تمرکز مقام معظم رهبری از سالهای گذشته بر توسعه اقتصادی، افزایش ظرفیت های تولیدی و افزایش حجم اقتصاد بوده که امسال هم در ادامه سالهای قبل روی این مساله تاکید داشتند و سال را سال «جهش تولید» نامگذاری کردند.
وی با اعلان اینکه سال قبل درآمدهای نفتی ما کاهش یافته و امسال هم تحریم و قیمت نفت، عملاً شرایط را برای کشور دشوار کرده است، بیان کرد: سال قبل کمتر از ۲۰ درصد بودجه کشور تحت تأثیر نفت بوده و ما جز معدود کشورهایی هستیم که می توانیم با کمتر از ۱۰ درصد درآمد نفتی اقتصاد مملکت را بچرخانیم.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: این نشان میدهد که توان اقتصادی ما در این سال ها قوی شده و در صدد افزایش ظرفیت های تولید ملی هستیم؛ قسمتی از این ظرفیت ها بوسیله شرکتهای دانش بنیان و استارت آپی بوده که توانسته اند این جایگزینی دانش بجای نفت را جبران کنند.
محمدی با اشاره به برنامه های اقتصاد دیجیتال در ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال اشاره کرد: به زعم ما برنامه هایی از سالهای گذشته در امتداد تقویت زیست بوم دانش بنیان و زیست بوم استارت آپی اجرایی شد که به احتمال زیاد می توانیم شاهد این باشیم که شرکتهایی در حوزه اقتصاد دانش بنیان و حوزه دیجیتال می توانند پروسه توسعه اقتصادی را فراهم آورند.
وی عنوان کرد: تابحال حمایت هایی نظیر اعطای تسهیلات، گرنت و زیرساخت های حیاتی برای شرکتها وجود داشته که امسال هم این مسیر را ادامه می دهیم اما در امتداد جهش تولید درصدد هستیم که با نهادهایی در تعامل باشیم که جهش تولید محقق شود.
جبران عقب ماندگی اقتصادی با توسعه شرکتهای بزرگ و کوچک
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال با تاکید بر اینکه معاونت علمی با همکاری نهادها و مراکز نوآوری به تحقق شعار سال کمک می نماید، اظهار داشت: کمک به شرکتهای کوچک برای شکل گیری ظرفیت های جدید و کمک به شرکتهای بزرگ برای ورود به بورس و اوراق بهادار و افزایش ظرفیت تولید آنها می تواند عقب ماندگی اقتصادی حاصل از کاهش فروش نفت را جبران کند.
وی با اعلان اینکه حوزه اقتصاد دیجیتال حوزه گسترده ای است، اشاره کرد: اتفاقاتی که در سالهای اخیر افتاده نشان میدهد که اقتصاد دیجیتال حوزه فناوری اطلاعات نیست و بخش زیادی از توسعه فناوری اقتصاد دیجیتال به سایر صنایع نفوذ پیدا کرده است؛ در واقع فناوری دیجیتال در صنایع بالغی که تحت نظارت صنعت، معدن و تجارت هستند می تواند نفوذ پیدا کند.
محمدی با اشاره به صنایعی که فناوری دیجیتال می تواند در آنها نفوذ پیدا کند و جهش تولید اتفاق بیافتد، بیان کرد: صنعت خودرو، فولاد، نفت، پتروشیمی و… ظرفیت این را دارند که فناوری دیجیتال در آنها وارد شود تا اقتصاد دیجیتال فعال شود.
وی با تاکید بر اینکه در صدد هستیم حجم بزرگی از اقتصاد را در این صنایع با فناوری دیجیتال ایجاد نماییم، اظهار نمود: تابحال همکاری هایی با این صنایع داشتیم که منجر به ایجاد زیرساخت هایی در حوزه دیجیتال شده است و این مساله امسال نیز بیشتر خواهد شد.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال با اشاره به روند توسعه اقتصاد دیجیتال افزود: روند توسعه در حوزه اقتصاد دیجیتال در کشور ما صعودی بوده اما باید سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد ایران همتراز با کره جنوبی یا کشورهای توسعه یافته باشد.
وی در پاسخ به اینکه باید چه فرآیند ای طی شود که در حوزه اقتصاد دیجیتال همتراز کشورهای اروپایی شویم، اظهار داشت: این یک فرآیند ۵ ساله لازم دارد کمااینکه دو الی سه سال آنرا گذرانده ایم؛ اما پیش بینی می نماییم که اقتصاد دیجیتال در دو الی سه سال آینده به سهم ۱۰ تا ۱۲ درصدی از اقتصاد ملی برسد.


منبع:

1399/03/25
14:27:45
5.0 / 5
2487
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات