رضا تقی پور :

تصویب قانون امنیت سایبری اولویت مجلس است

تصویب قانون امنیت سایبری اولویت مجلس است به گزارش آنی تل نماینده مردم تهران در مجلس، اجرای مصوبات امنیت سایبری در سند الزامات شبكه ملی اطلاعات را نیازمند قانون عنوان نمود و اظهار داشت: تصویب قانون امنیت سایبری از اولویت های مجلس یازدهم خواهد بود.رضا تقی پور در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اهمیت پیگیری موضوع افشای اطلاعات کاربران در فضای مجازی و خلاء امنیت سایبری در کشور گفت: موضوع پرداختن به امنیت سایبری در کشور از اولویت های شورای عالی فضای مجازی بوده است؛ کما اینکه معاونت امنیت و کمیسیون تخصصی ذیل آن در مرکز ملی فضای مجازی به سبب اهمیت این مساله تشکیل شده است.
عضو شورای عالی فضای مجازی یکی از اشکالات اساسی در حوزه امنیت سایبری را کمبود قانون و نقص قانونی برای برخورد با متخلفان ناامنی در فضای مجازی عنوان نمود و اظهار داشت: با وجود آنکه سند امنیت سایبری در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده است، اما به سبب نبود ساز و کار لازم در نحوه اجرا، نمی توان این مصوبات را به درستی اجرا کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: بدین سبب یکی از محورهایی که در مجلس یازدهم دنبال خواهیم کرد، موضوع قانونگذاری برای امنیت سایبری است.
وی با تاکید بر اینکه در این قانون موضوع حفظ حریم خصوصی افراد در فضای مجازی بیشتر از گذشته دنبال خواهد شد، افزود: باید اعتماد کاربران به این نکته جلب شود که از اطلاعاتشان در فضای مجازی محافظت شده و جلوی تهدیدات و ناامنی در فضای مجازی گرفته می شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه دو مورد از ۶ گردنگیر مطرح در سند لزوم تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مربوط به امنیت سایبری است، اظهار داشت: این مهم، نیازمند قانون برای اجرا است.
وزیر اسبق ارتباطات توضیح داد: زمانی می توان موارد در رابطه با افشای اطلاعات و نقض حریم خصوصی افراد در فضای مجازی را پیگیری و با آن برخورد کرد که قانون وجود داشته باشد، بدین سبب قانون امنیت سایبری باید در کشور تصویب شود.
تقی پور افزود: دولت تابحال لایحه ای تحت عنوان امنیت فضای سایبری و صیانت از حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی را به مجلس ارائه نداده است. در صورتیکه این لایحه به مجلس ارائه شود، بررسی و برای تبدیل شدن به قانون، تکمیل می شود.
به گزارش آنی تل به نقل از مهر، نشت اطلاعات و افشای پایگاه اطلاعات هویتی کاربران خیلی از سازمان ها، اپراتورها، شرکت های دولتی و خصوصی در فضای مجازی طی ماه های اخیر یکی از موضوعات خبرساز بود به نحوی که به سبب نبود قوانین مشخص و راهکارهای امنیتی، خیلی از این اطلاعات در فضای مجازی خرید و فروش می شوند.
از جمله این اتفاقات می توان به نشت اطلاعات شناسنامه ای ۸۰ میلیون کاربر ایرانی بوسیله سرورهای سازمان ثبت احوال و وزارت بهداشت، افشای بانک اطلاعاتی حاوی اطلاعات شمار زیادی از کاربران ایرانی تلگرام و شماری از کاربران یکی از بازارهای ایرانی نرم افزارهای آیفون، افشای اطلاعات کاربران یکی از اپراتورهای موبایل و سرقت پایگاه داده سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، پایگاه ایرانداک و برخی شرکت های هواپیمایی و بانک ها اشاره نمود.
کارشناسان معتقدند که به سبب نبود نظام امنیت سایبری در کشور، شاهد اتفاقاتی از نوع نشت اطلاعات و سرقت داده ها هستیم که با این رخدادها، برخوردی نیز صورت نمی گیرد.


منبع:

1399/04/02
23:06:16
5.0 / 5
2245
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات