31 پروژه در سامانه تقاضا و عرضه پژوهش به پایان رسید

31 پروژه در سامانه تقاضا و عرضه پژوهش به پایان رسید به گزارش آنی تل مسئول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی عتف اظهار داشت: 31 پروژه پژوهش و فناوری در سال 1398 در سامانه اجرایی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری (ساتع) به پایان رسید.به گزارش آنی تل به نقل از دبیرخانه شورای عالی عتف، پیام چینی فروشان درباب سامانه ساتع اظهار داشت: سامانه ساتع با هدف رفع نیازمندی ­ها و مشکلات فناورانه دستگاه­ های اجرایی کشور توسط توانمندی ­های پژوهش و فناوری موجود در دانشگاه ها، پژوهشگاه­ ها، شرکت ­های دانش بنیان و واحدهای فناور کشور در دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری طراحی و راه ­اندازی شده است.
مسئول امور پژوهش فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی عتف در ادامه اضافه کرد: این سامانه بستری جهت تبادل فناوری و تسهیل پروسه ارتباط میان عرضه­ کنندگان فناوری و متقاضیان آنهاست که موجب تغییر رویکرد فعالیت­ های علمی و پژوهشی کشور به مسئله محوری، ایجاد فضای مناسب برای شکل­ گیری اقتصاد دانش بنیان، انتقال نتایج دستاوردهای پژوهشی از مراکز علمی و پژوهشی و شرکت­ های دانش بنیان داخلی به صنایع کشور می ­شود.
وی در ادامه گفت: با وجود وجود موانع و چالش­ های متعدد، در سال ۱۳۹۸، مبلغ ۱۴۰۰ میلیارد ریال از طرف شرکت­ ها، بانک ­ها و موسسات دولتی به حساب خزانه­ داری کل کشور بابت اجرای قراردادهای ثبت شده در سامانه ساتع واریز گردید؛ که مبلغ ۳۸۰ میلیارد ریال، برمبنای میزان پیشرفت پروژه ها، به آنها پرداخت گردید.
چینی فروشان درباب اجرای دقیق پروسه ورود و ثبت از جانب شرکت­ ها، بانک ­ها و موسسات دولتی به سامانه ساتع اصرار کرد و گفت: باتوجه به نوپا بودن این سامانه و ناآشنایی خیلی از مراکز علمی و پژوهشی با پروسه اجرایی سامانه، خیلی از گزارش ­های پیشرفت با تأخیر از طرف مجریان پروژه­ ها جهت بررسی در سامانه به ثبت رسید که موجب به تعویق افتادن پرداخت ­ها گردید، همین طور پروسه طولانی ثبت و انعقاد قراردادها توسط دستگاه ­های اجرایی سبب شده بیشتر قراردادها در نیمه دوم سال منعقد شود.
مسئول امور پژوهش و فناوری تقاضا محور دبیرخانه شورای عالی مشخصات پروژه های تبت شده در این سامانه اظهار داشت: بر طبق اطلاعات موجود در سامانه ساتع، حدود ۱۰۰ پروژه به ثبت رسیده در سامانه دارای میزان پیشرفت بیشتر از ۵۰ درصد بوده ­اند که از میان آنها ۳۱ پروژه پژوهشی خاتمه یافته است. در مجموع ۵۱ گزارش، ۳ کتاب، ۳ مقاله، ۶ مورد توسعه فناوری و ۴ مورد تغییر در فناوری های موجود از اجرای این پروژه ها حاصل شده است. از دیگر دستاوردهای این پروژه ­ها می ­توان تولید ماشین آلات، تجهیزات و نرم افزار یارانه ای اشاره نمود.
وی میانگین کلی پیشرفت پروژه­ های ثبت شده در سامانه ساتع برابر ۲۱ درصد اعلام نمود.
چینی فروشان در آخر ضمن تشکر از شرکت ­ها، بانک­ ها و موسسات دولتی بابت ثبت بموقع و دقیق اطلاعات اضافه کرد: باتوجه به تجربیات کسب شده طی ۲ سال راهبری این سامانه توسط دبیرخانه شورای عالی عتف، همین طور همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور و خزانه­ داری کل کشور در طراحی سازوکارها جهت تسهیل و روانکاری فرایندهای اجرایی شاهد دستاوردهای بهتری در سال ۱۳۹۹ خواهیم بود.


منبع:

1399/04/27
12:20:03
5.0 / 5
2438
تگهای خبر: اطلاعات , پروژه , پیام , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات