از التهاب بازار موبایل كم می شود

از التهاب بازار موبایل كم می شود به گزارش آنی تل بازار تلفن همراه پس از چند ماه التهاب كه عواملی همچون شیوع ویروس كرونا، تخصیص نیافتن ارز، دپو شدن تلفن همراه در گمرك، منتشر شدن خبر ممنوعیت واردات تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو بر آن تاثیر گذاشته بود، این روزها، آرام آرام به سمت آرامش نسبی می رود.


به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته به علت مشکلات مربوط به کرونا و مشکلات تولید و از طرفی، مشکلات واردات، قیمت گوشی با افزایش چند برابری مواجه بود، بعد از آن هم خبر محدودیت واردات موبایل با ارزش بالای ۳۰۰ یورو عنوان شد که با گران شدن گوشیهای پرچمدار گره خورد.

بازگشت آرامش به بازار تلفن همراه
در این راستا و به نقل از انجمن واردات کنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی ایران، رضا قربانی -رییس کمیسون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل- اظهار نمود: بازگشت آرامش نسبی به بازار تلفن همراه تابع دو چیز یعنی قیمت ارز و واردات روان (تخصیص ارز و ثبت سفارش) آن است و الان با همکاری وزارت صمت، بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و فعالان بازار تلفن همراه مشکلات تخصیص ارز و ثبت سفارش ها رفع شده و به شکلی بازار به آرامش نسبی خود بازگشته است.
وی ادامه داد: از یک سو سرپرست وزارت صمت قول خویش را در خصوص ترخیص تدریجی تلفن همراه در گمرک اجرایی کرد و از سوی دیگر ارز حاصل از صادرات به واردات اختصاص یافت و در مدت ۱۰ روزی که مقرر کردند واردکنندگان با صادرکنندگان تهاتر انجام داده و هر کسی که در صف ارز بود، ارز دریافت کرد.
رئیس کمیسون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل اظهار داشت: با تعامل و همفکری بین فعالان و مسؤلان مربوطه، تصمیمات درستی گرفته و باعث شد تا کالا در بازار افزایش یابد و قیمت واقعی شود به صورتی که الان قیمت تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو و زیر ۳۰۰ یورو با نرخ فعلی ارز در تناسب است و حبابی وجود ندارد.

قیمت تلفن همراه منطقی است
این فعال بازار تلفن همراه اظهار نمود: به جرأت می توانم بگویم که قیمت تلفن همراه نسبت به سایر کالاها مانند لوازم خانگی، صوت و تصویر مناسب تر و منطقی تر است. ازاین رو اگر کسی به دنبال خرید تلفن همراه می باشد می تواند با خیال راحت بدون اینکه نگران افزایش قیمت باشد، خرید خویش را انجام دهد.
قربانی با اشاره به اینکه اگر اتفاق خاصی برای ارز نیفتد، این روند ادامه دار خواهد بود، اظهار داشت: افزایش قیمت به علت کمبود کالا و نوسان ارز و تخصیص نیافتن آن بود ولی با رفع این موانع بازار به حالت عادی خود بازگشته است و شاهد کاهش ۱۵ درصدی قیمت در بیشتر مدلهای تلفن همراه و کاهش ۳۰ درصدی در بعضی از مدلها (که به علت دلال بازی و کمیاب بودن افزایش یافته بود) هستیم.
وی از تخصیص ارز حاصل از صادرات به تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو هم اطلاع داد و اظهار داشت: الان بحث واردات تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو به روال مسافری واقعی در حال انجام می باشد و ارز تخصیص می یابد و منعی برای رجیستر کردن وجود ندارد. حتی برای بخش واردات تجاری هم ارز تخصیص داده شده است.

تقاضا برای تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو کاهش یافته است
رئیس کمیسون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل در ادامه اظهار داشت: البته میزان تقاضا برای تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو در کشور کاهش یافته به صورتی که میزان تقاضا در سال ۹۸، هشت و نیم درصد بود و سال جاری به ۵ درصد رسیده است ازاین رو ۹۵ درصد واردات به تلفن همراه زیر ۳۰۰ یورو اختصاص دارد.
این فعال بازار درباره میزان آمار واردات امسال تابحال هم اظهار داشت: هنوز آمار سامانه همتا در مرداد ماه اعلام نشده ولی تا ۱۵ تیرماه سال جاری تقریباً جمع تعداد دستگاه های تلفن همراه وارداتی مسافری و تجاری سه میلیون دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۸۰۰ هزار دستگاه کمتر است ولی با ترخیص تدریجی ۵۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه موجود در گمرک و واردات جدید، پیشبینی می شود تا آخر مردادماه یک و نیم میلیون دستگاه دیگر وارد بازار تلفن همراه شود و کسری ۸۰۰ هزار دستگاهی که در بازار تلفن همراه پیشبینی می شود، هم رفع شده و ذخیره خوبی برای ماه های آینده حداقل تا مهرماه باشد.1399/05/28
10:26:30
5.0 / 5
1952
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات