در مركز داده شبكه ملی:

خدمات رایگان به پیامرسانهای بومی

خدمات رایگان به پیامرسانهای بومی به گزارش آنی تل نایب رییس شركت ارتباطات زیرساخت از افتتاح فاز نخست دیتاسنتر شبكه ملی اطلاعات با ظرفیت یكصد رك در بومهن و ارائه سرویس رایگان به پیامرسانهای بومی خبرداد.


سجاد بنابی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه فاز نخست مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات با ظرفیت ۱۰۰ رک تا هفته آینده در بومهن افتتاح می شود، اظهار داشت: فاز دوم این طرح تا آخر سال ظرفیت این مرکز را به ۲۰۰ رک می رساند. وی در توضیح خدماتی که این دیتاسنتر ارائه می دهد، اظهار داشت: از آنجایی که ارائه یک سری خدمات پایه مانند پیام رسان و موتورجستجو در لایه هسته شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است، شرکت ارتباطات زیرساخت بستر ارتباطی و اطلاعاتی ارائه این خدمات را فراهم نموده است. بنابی با اعلان اینکه تا قبل از این شرکت ارتباطات زیرساخت تنها بستر ارتباطی را برای خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات فراهم می کرد، افزود: اما الان به سمت فراهم کردن بستر اطلاعاتی نیز رفتیم به این معنا که در هسته شبکه ملی اطلاعات دیتاسنتر به وجود آورده ایم تا ارائه خدمات پایه بدون اختلال و قطعی صورت گیرد.

بنابی اظهار داشت: دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات بستری در اختیار خدمات دهندگان پیام رسان و موتورجستجو قرار می دهد که بتوانند خدمات با کیفیت بهتری نسبت به قبل عرضه کنند. وی افزود: تا قبل از این برای اتصال خدمات پایه به شبکه ملی اطلاعات، دیتاسنترها باید از یک بستر اپراتورهای مختلف به شبکه زیرساخت می رسیدند. برای مثال یک پیام رسان باید از یک اپراتور اینترنت یک بستر ارتباطی می گرفت و بعد از آن به مجموعه زیرساخت متصل می شد. در این صورت اگر این بستر بهر دلیلی مبتلا به اختلال می شد ارتباط پیام رسان و یا دیتاسنتر نیز قطع می شد. مانند اتفاقی که چندماه اخیر به سبب اختلال در فیبر شهرداری پیش آمد و موجب قطعی دیتاسنتر برج میلاد و از کار افتادن دسترسی بسیاری خدمات اینترنتی شد. بنابی اظهار داشت: ما به جهت اینکه این مشکل حل شود، در هسته شبکه ملی اطلاعات دیتاسنتر مادر ایجاد کردیم که خدمات پایه مانند پیام رسان های بومی دیگر نگران قطعی ارتباطشان با شبکه نباشند. وی با اعلان اینکه دیتاسنترهایی که در چند وقت اخیر توسط دو اپراتور تلفن همراه در تهران و تبریز راه اندازی شده دیتاسنترهای اقماری این مرکز داده مادر شمرده می شود، اشاره کرد: ما در مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در فاز نخست به پیام رسان ها و در فازهای آینده به خدمات دهندگان موتورجستجو و خدمات ابری خدمات می دهیم. نایب رییس شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اینکه این مرکز تا هفته آینده دیتا سنتر در بومهن افتتاح می شود و ظرفیت ۱۰۰ رک دارد، اشاره کرد: فاز دوم مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال به ۲۰۰ رک می رسد. وی اشاره کرد: استفاده از خدمات دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات رایگان است و مطابق با مصوبه شورای عالی فضای مجازی در اختیار پیام رسان ها قرار می گیرد.
 


منبع:

1399/06/08
22:05:04
5.0 / 5
1899
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات