در آیین رونمایی از كاربست های ۵G در ایران مطرح شد

نقطه یابی مبتلایان و شناسایی مناطق كرونایی تهران با سیستم ردیابی دیجیتال

نقطه یابی مبتلایان و شناسایی مناطق كرونایی تهران با سیستم ردیابی دیجیتال آنی تل: تفاهم نامه مشترك میان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با محوریت توسعه زیر ساخت ها، خدمات سلامت دیجیتال و پزشكی هوشمند و همین طور پیاده سازی خدمات مشاوره جراحی از راه دور با استفاده از قابلیت فناوری 5G امضا شد.


به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی امروز در آیین رونمایی از کاربست های ۵G در ایران با محوریت انعقاد تفاهم نامه مشاوره جراحی و پزشکی ازراه دور، تقارن این تحول در عرصه ارتباطات را با هفته دفاع مقدس که تجلی خوداتکایی و خودباوری ایرانیان است، قابل توجه دانست.
وی با اشاره به رهیافت های نوین و تحول گرایانه وزارت ارتباطات خصوصاً در بحران کرونا، اظهار نمود: یکی از اقدامات این وزارت در ابتدای آغاز این همه گیری، راه اندازی اپلیکیشن ac۱۹، نخستین اپلیکیشن استخراج اطلاعات و استفاده از ظرفیت آموزش همگانی و بالابردن سطح غربالگری بود که با اقبال ملی رو به رو و بعنوان یک محصول داخلی به یکی از کشورهای CIS به فروش رسید.
فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، ارائه نخستین گزارش ردیابی دیجیتال بیماران گیلان و قم و نخستین نقشه ردیابی سیر و سفر بیماران مبتلا و ناقلین با علامت و بدون علامت را از دیگر اقدامات مهم وزارت ارتباطات در دوران شیوع کووید-۱۹ اعلام نمود و اظهار داشت: یکی از فاکتورهای ارزیابی توسعه اجرایی پارادایم مدیریتی کشورها در دنیا، ارتباط دستگاه های اجرایی و دانشگاه هاست که وزیر ارتباطات این مهم را به خوبی محقق کرده است.
بگفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزایش ظرفیت پهنای باند خیلی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور تاییدی بر این ادعاست.
زالی اشاره کرد: در استان تهران به کمک سیستم ردیابی دیجیتال موفق به نقطه یابی ۵۰ هزار بیمار مبتلا و به دنبال آن شناسایی مناطق آلوده استان شده ایم که این فرآیند در حال استمرار است. امیدواریم این امکان در سطح مراکز جامع سلامت نیز با همراهی وزیر ارتباطات فراهم گردد.
وی با اشاره به اینکه دگردیسی دیجیتال در عرصه اجتماعی ایرانیان اتفاق خوبی بود، اضافه کرد: شکاف های دیجیتال موجود نیز در آینده مرتفع خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباب محوریت تفاهم نامه مشترک با وزارت ارتباطات، اشاره کرد: گسترش پزشکی ازراه دور بحث روز دنیاست و از سال ۲۰۱۷ تابحال تنها ۱۰ درصد خدمات در زمره پزشکی ازراه دور قرار گرفته است که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۴ این میزان به ۲۵ درصد برسد. کشور ما نیز می تواند جایگاه خوبی دراین زمینه داشته باشد.
زالی در ادامه اظهار داشت: تله مدیسین یا پزشکی ازراه دور، رادیولوژی و مشاوره ازراه دور در دوران کرونا نیز به حد زیادی محقق شده است که نیاز به گسترش دارد. مشاوره جراحی ازراه دور نیز جاه طلبانه ترین بخش تله مدیسین است، اما نباید فرصت سوزی نماییم، چونکه این اقدام در کشور شدنی است.
وی با اشاره به مزایای جراحی ازراه دور، افزود: خونریزی کمتر، بهبودی سریعتر بیمار و افزایش دقت جراح به کمک تصاویر دو بعدی و سه بعدی از فواید جراحی ازراه دور است. البته مهمترین مسئله در این راه ربات های جراحی هستند که باید از تکنولوژی بالایی برخوردار باشند که این امر با همکاری دانشگاه تهران و صنعتی شریف محقق خواهد شد.
زالی تنها مشکل در جراحی ازراه دور را نبود امکان لمس اندام دانست و اظهار داشت: پزشکان در زمان جراحی با اندام ها مانوس هستند و لمس اندام ها نقش مهمی در کیفیت روند انجام کار دارد.
برمبنای اعلام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آخر با اعلان اینکه کاربست ۵G تنها افزایش ظرفیت ارتباطی و پهنای باند و عدم انقطاع نیست، بلکه عاملی برای تغییر سبک زندگی است، اظهار داشت: استفاده از کاربست های انسانی نیاز به ملاحظات اخلاقی و حقوقی دارد که در حوزه پزشکی ازراه دور، دانشگاه آمادگی کامل خودرا برای ایجاد پیوست های حقوقی و اخلاق پزشکی اعلام می کند.
منبع:

1399/07/07
00:01:32
5.0 / 5
1233
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات