یك كارشناس حوزه مخابرات پاسخ داد

رجیستری گوشیها را گران كرده است؟

رجیستری گوشیها را گران كرده است؟ آنی تل: بگفته یک کارشناس حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات، در یک گوشی 4 میلیون تومانی، حاشیه سود 10 درصدی 400 هزار تومان و در یک گوشی 40 میلیون تومان، حاشیه سود 4 میلیون تومان است و قبل از اجرای رجیستری، قاچاقچیان این حاشیه سود را به صورت غیرشفاف دریافت می کردند.


به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا، طرح رجیستری یا شناسنامه دار کردن تجهیزات سیمکارت خور بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق عنوان شد. اما از همان ابتدا با چالش هایی همراه بود؛ همان زمان سودجویان به بهانه رجیستری، هزینه های مازاد بر قیمت گوشی از خریداران دریافت می کردند و بنا بر این بارها از طرف مسئولان عنوان شد که رجیستری هزینه ای ندارد و فروشندگان نباید هزینه اضافه ای به اسم رجیستری دریافت نمایند، هرچند هزینه های گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده، به خودی خود منجر به افزایش قیمت گوشیها به نفعی شد که قبل از این به جیب قاچاقیان می رفت.
بنا بر این در این زمان بود که واردات گوشیهای مسافری باب شد. حذف هزینه هایی همچون مالیات بر ارزش افزوده و معافیت ۸۰ دلاری گمرکی برای گوشیهای مسافری، در مقطعی از زمان، واردکنندگان غیررسمی گوشی را بر آن داشت که مبادرت به واردات چمدانی گوشی قاچاق به اسم مسافری کنند، راهی که با حذف معافیت ۸۰ دلاری برای تلفن همراه و امکان رجیستری یک گوشی برای هر پاسپورت، تا حد زیادی جلویش گرفته شد.
همین طور اخیرا معاون فنی گمرک ایران اعلام نمود طی تصمیمات اخیر و ابلاغ آن دیگر هیچ مزیتی برای ورود گوشیهای مسافری و پستی وجود ندارد. مهرداد جمال ارونقی درباره جریان اخیر مربوط به گوشیهای آیفون ۱۲ و این که مسافران به شکل گسترده ای با خود از این مدل همراه داشته و یا در بسته های پستی زیادی گوشی آیفون ۱۲ وجود داشت اظهار داشت که هم اکنون با حذف معافیت های گوشیهای پستی و ارز ۴۲۰۰ تومانی آن اختلاف ۲.۵ میلیون تومانی گوشی پستی که نسبت به گوشی همراه مسافر ی وجود داشت، حذف گردیده است.
در این راستا میثم دادخواه -کارشناس حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات- با اعلان اینکه زنجیره تامین کالا زمانی که به اصناف کشور می رسد، درگیر بی نظمی می شود، اظهار داشت: وقتی دستگاه به صورت قانونی وارد می شود، همه پروسه آن تا رسیدن به انبار واردکننده قانونی می باشد، اما زمانی که از سمت واردکننده وارد بازار می شود، ما از ساختار بازرگانی به ساختار اصناف کشور می رسیم. واردکننده گوشی را به صورت شفاف و رسمی می فروشد، اما صنف بازار فاکتور رسمی ندارد، در نظام توزیع این کالا، قیمتش غیررسمی و غیراستاندارد است و گرفتار نوسان می شود.
وی در پاسخ به انتقاد نسبت به افزایش قیمت گوشی با اجرای رجیستری اظهار نمود: ما ۵ درصد عوارض گمرکی و ۹ درصد ارزش افزوده داریم و ۵ درصد عوارض گمرکی با دلار قیمت دولتی محاسبه می شود که هزینه زیادی نیست. زمانی که رجیستری گوشی اجرائی نشده بود، آیا قاچاقچی گوشی را رایگان وارد می کرد؟ او هم یک حاشیه سود غیرشفاف دریافت می کرد که منافعش فقط به شخص خودش می رسید، حالا این هزینه به جیب دولت می رود که نهایتا به کشور برمی گردد. یعنی نمی توان گفت شفاف شدن این ساختار به ضرر ماست.
دادخواه افزود: گوشی آیفون ۱۲ پرومکس که در امارات ۱۳۵۰ دلار قیمت دارد، با هزینه دلار ۲۶ هزار تومان، قیمتش بدون رجیستری معادل ۳۵ میلیون تومان می شود. این گوشی هزینه واردات، حمل و نقل و رجیستری هم دارد. وقتی قیمت تمام شده اش از ۳۵ میلیون تومان به ۴۳ تومان می رسد، واردکننده هم می خواهد حاشیه سودش را دریافت کند که عملا مانند سایردستگاه هاست. در یک گوشی ۴ میلیون تومانی، حاشیه سود ۱۰ درصد می شود ۴۰۰ هزار تومان، اما در گوشی آیفون که قیمت تمام شده اش ۴۲ میلیون تومان است، ۱۰ درصد می شود ۴ میلیون تومان؛ اگر این حاشیه سود برای گوشی وجود نداشته باشد، واردکننده مبادرت به واردات نمی کند.

منبع:

1399/10/18
00:05:48
0.0 / 5
1115
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات