نیاز كشور به توسعه پارك های وابسته به صنعت

نیاز كشور به توسعه پارك های وابسته به صنعت به گزارش آنی تل رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات با تاکید بر این که با الگوهای قدیم مدیریت نمی توان به رشد رسید، اظهار داشت: امروزه توسعه پارک های علم و فناوری وابسته به صنعت مد نظر است که باید برای توسعه این پارک ها برنامه ریزی شود.


به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا دکتر محمد جعفر صدیق دامغانی زاده امروز در نشست حکمرانی مدرن پارک های علم و فناوری با تاکید بر این که تا قالب ها شکسته نشود، نمی توانیم رشد نماییم، اضافه کرد: ما دیگر نمی توانیم زیر سقف مدیریت قدیمی به توسعه برسیم.
وی شروع توسعه تکنولوژی را از داستان های علمی تخیلی دانست و اظهار نمود: در الگوهای قدیمی، روابط عمومی ها سنگر حوزه ریاست بودند، ولی در الگوهای جدید روابط عمومی ها جای فکر و محتوا و مکمل برنامه های توسعه ای سازمان ها هستند.
صدیق، به بیان تاریخچه راه اندازی پارک های علم و فناوری در کشور اشاره نمود و افزود: در سالهای ۷۲ و ۷۳ قسمتی از ذوب آهن اصفهان فرسوده و درحال تعطیلی بود که برای این مساله بررسی هایی صورت گرفت که در نهایت به راه اندازی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان منجر گردید.
رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد: مکان یابی این شهرک را در اطراف دانشگاه صنعتی اصفهان در نظر گرفته شد و بعد از آن اساسنامه شهرک در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.
وی با اشاره به چالش های آن زمان در توسعه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان افزود: گام بعدی توسعه پارک ها جذب محققان ایرانی مقیم خارج بود که در آن زمان زیاد موفق نبودیم، ولی اقدامات مؤثر در دو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و پارک فناوری پردیس اجرائی شد که با پیگیری های صورت گرفته توانستند این مسیر را هموار کنند.
صدیق، گام دیگر پارک ها را توسعه فناوری نام برد و تصریح کرد: در این دوره اختیارات پارک ها افزایش پیدا کرد، به شکلی که پارک ها از مزایای مناطق آزاد برخوردار شدند.

وی گام بعدی توسعه پارک ها در کشور را مربوط به توسعه کمی آنها دانست و تصریح کرد: در این دوره پارک های علم و فناوری علاوه بر افزایش اختیارات، توسعه کمی را تجربه کردند، ولی ماموریت اصلی پارک ها که توسعه فناوری بوده است، فراموش شد، ضمن آنکه طرح تغییر نام وزارت آموزش عالی به علوم، تحقیقات و فناوری عنوان شد.

رئیس پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات، ایجاد پارک های فناوری استانی و دانشگاهی را از دیگر اقدامات در این عرصه عنوان نمود.

وی با تاکید بر حمایت دولت از تحقیقات و توسعه فناوری، اشاره کرد: رسالت پارک های علم و فناوری توسعه اقتصادی و تعمیق فناوری در شرکت های دانش بنیان با هدف افزایش توان رقابت پذیری است، بر این اساس پارک ها، نسل جدیدی از سازمان های پژوهشی هستند که در آن بجای پژوهشگران در استخدام دولت، محققانی شاغل در شرکت های خصوصی مشغول به تحقیق هستند.
صدیق پارک های فناوری به وجود آمده در دنیا را شامل وابسته به دولت و پارک های وابسته به صنعت دانست و اظهار داشت: کل پارک های به وجود آمده در دنیا از نوع اول است، به غیر از چین که پارک های وابسته به صنعت راه اندازی کرده است.
منبع:

1400/03/27
17:10:46
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1400)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات