هكرهای باج گیر سراغ خلافكاران می روند

هكرهای باج گیر سراغ خلافكاران می روند آنی تل: گروه باج گیر فوق العاده با دیسیپلین مسپینوزا بوسیله حملات RDP بدون سر و صدا به شبکه ها نفوذ کرده و به دنبال فایلهای مربوط به اطلاعات مهمی می گردد که اگر قربانی حاضر به پرداخت باج نشد، تهدید به انتشار آنها کنند.به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا، گروه باج افزاری نیرومند مسپینوزا معروف به PYSA که سازمانهای سراسر جهان را هدف می گیرد، به دنبال اطلاعات و فایلهایی می گردد که نشان می دهند قربانیانش از یک فعالیت غیرقانونی باخبر بوده اند تا از این مساله بعنوان اهرمی برای مجبور کردن آنها به پرداخت باج استفاده نماید.

این گروه میلیون ها دلار باج در قبال دادن کلید از رمز خارج کردن اطلاعات درخواست و تهدید می کند اگر قربانیان باج را پرداخت نکنند، اطلاعات محرمانه به سرقت رفته از شبکه آنها را منتشر خواهدنمود.

مسپینوزا قربانیانی در سراسر جهان داشته اما بیشتر به ایالات متحده متمرکز است و در این کشور سازمانهایی که در تولید، خرده فروشی، مهندسی، آموزش و دولت فعالیت دارند را هدف می گیرد. این گروه مجرمانه به حدی قدرت گرفته که اف بی آی هشداری درباره حملاتش صادر کرده است.

شرکت امنیت سایبری "پالوآلتو نت ورکس" به تحلیل حملات مسپینوزا پرداخته و این گروه باج گیر را فوق العاده با دسیپلین توصیف کرده که به دنبال مدارکی از فعالیت غیرقانونی و همین طور اطلاعات دیگر می گردد تا از آنها برای اخاذی و تشدید فشار برای گرفتن باج استفاده نماید.

این گروه مانند خیلی از گروههای هکری باج گیر نخست بوسیله سیستمهای پروتکل دسکتاب ازراه دور (RDP) به شبکه ها نفوذ می کند. مشخص نیست این هکرها چگونه اطلاعات ورود به سیستمها را به سرقت می برند اما از اسامی کاربری و کلمات عبور معتبر برای دسترسی به سیستمها استفاده می نمایند. اما این هکرها تنها به شیوه مذکور بسنده نکرده و یک بدافزار بک دور نصب می کنند که پژوهشگران آنرا گسکت نامیده اند و به نوبه خود اشاره ای به قابلیتی به نام مجیک ساکس است که از ابزارهای کد باز برای فراهم کردن تداوم دسترسی ازراه دور به شبکه استفاده می نماید.

تمامی این موارد به نفوذگران زمان کافی برای ارزیابی شبکه و پیدا کردن اطلاعات محرمانه، اطلاعات مالی و حتی اطلاعاتی که به فعالیت غیرقانونی قربانی اشاره دارند، فراهم می آورد. درخواست باج بطور معمول بیش از ۱.۵ میلیون دلار است اما این گروه با قربانیان مذاکره کرده و در قبال دادن کلید از رمز خارج کردن اطلاعات، ۵۰۰ هزار دلار هم دریافت کرده است.

این گروه از آوریل سال ۲۰۲۰ که همه گیری کووید ۱۹ خیلی از سازمانها را ناچار کرد به سیاست دورکاری کارمندان روی بیاورند، فعالیتش را شروع کرد. دورکاری کارمندان خیلی از سازمانها را نسبت به حملات RDP لطمه پذیر کرد. بااینکه مسپینوزا به اندازه گروههای هکری دیگر برجسته نیست اما این حقیقت که بیش از یک سال از فعالیتش می گذرد نشانه موفق بودن این گروه است.

بر اساس گزارش زدنت، منشا فعالیت این گروه مشخص نیست اما تا زمانی که از حملات باج افزاری درآمد کسب می کند، به فعالیتش ادامه خواهد داد.

منبع:

1400/04/28
08:57:18
5.0 / 5
184
تگهای خبر: ابزار , اطلاعات , امنیت , پیام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1400)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات