نصیرایی در نشست خبری:

طرح صیانت از فضای مجازی به دنبال فیلترینگ نیست

طرح صیانت از فضای مجازی به دنبال فیلترینگ نیست سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره طرح صیانت از فضای مجازی، اظهار داشت: این طرح به دنبال فیلتر کردن فضای مجازی نیست.به گزارش آنی تل به نقل از مهر، حجت الاسلام مجید نصیرایی سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس امروز در حاشیه برگزاری جلسه علنی مجلس در نشست خبری بررسی طرح «صیانت از فضای مجازی»، اظهار داشت: همه انتظار دارند که فضای مجازی چارچوب، ضابطه و قانون داشته باشد و به نحو مناسب مدیریت شود؛ مجالس و دولت های گذشته نسبت به این مورد دغدغه هایی داشتند اما نهایتا به نتیجه ای نرسیدند.
وی اضافه کرد: زمانی که صحبت از فضای مجازی می شود، عده ای دانسته یا ندانسته بر حواشی متمرکز می شوند، بیشتر از دو هزار ساعت نفر بر روی طرح صیانت از فضای مجازی کار کارشناسی و فنی انجام داده و دستگاههای مختلفی این طرح را بررسی نموده اند، اما امروز برخی حتی زحمت خواندن این طرح را به خود نداده و سر و صدا راه انداختند که مجلس به دنبال فیلترینگ فضای مجازی است.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه عده ای ساماندهی فضای مجازی را به معنای فیلترینگ و مسدودسازی می دانند، اظهار داشت: این طرح حدود ۱۴ ماه مورد بررسی قرار گرفته و الان پیش نویس آن آماده شده است.
طرح مجلس به دنبال ساماندهی فضای مجازی است نه فیلترینگ
نصیرایی تاکید کرد: تمرکز طرح صیانت از فضای مجازی بر فیلترینگ فضای مجازی نیست بلکه به دنبال ساماندهی آن در جهت پشتیبانی از کاربران ایرانی است.
وی اظهار داشت: در سال ۹۶ در دولت روحانی، شورایعالی فضای مجازی قوانینی را برای فعالیت در فضای مجازی مصوب کرد. هم اکنون بیشتر از چهار سال از تصویب این قانون می گذرد و هنوز اجرایی نشده است. طرح صیانت به دنبال ایجاد ضمانت اجرایی برای اجرای مصوبات شورایعالی فضای مجازی است.
عده ای در ایران افتخار می کنند که فضای مجازی رها باشد
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد: در آمریکا ۲۷۰ قانون برای مدیریت فضای مجازی وجود دارد. در هیچ جای دنیا فضای مجازی رها نیست اما عده ای در ایران افتخار می کنند که فضای مجازی رها باشد.
نصیرایی اظهار داشت: ۷۰ درصد پهنای باند کشور مورد استفاده پلت فرم های خارجی مثل تلگرام و اینستاگرام است. باید از پلت فرم های داخلی حمایت کرد. بنای این طرح، پشتیبانی از پیام رسان های داخلی است و به دنبال تکرار تجربه تلخ قبلی در خصوص فیلترینگ نیستیم.
وی در مورد رایزنی ها با شورای نگهبان جهت بررسی این طرح طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، اضافه کرد: با شورای نگهبان هم صحبت هایی در مورد بررسی این طرح طبق اصل ۸۵ قانون اساسی داشته ایم.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: در سطح حاکمیتی روی این مورد کار شده است. پیش از این اعلام نمودند تلگرام مسدود و بعد از آن عده ای از بدنه دولت فیلتر شکن تولید کرده و از این محل کسب درآمد کردند و فیلترینگ را دور زدند.
تحت تاثیر جوسازی ها قرار نمی گیریم
نصیرایی اضافه کرد: دستگاههای دولتی و نهادهای حاکمیتی مجاز به فعالیت در پیام رسان هایی که مجوز ندارند، نخواهند بود و این کار آنها جرم تلقی می شود. طرح ساماندهی فضای مجازی حتما در دستور کار مجلس قرار می گیرد و تحت تاثیر جوسازی ها قرار نخواهیم گرفت. اشکالات و ابهامات طرح را برطرف می نماییم و راه برای شنیدن حرف های کارشناسان بسته نیست.
وی ضمن اشاره به بعضی از شایعات در فضای مجازی در خصوص این که کسانی که از فیلترشکن استفاده کنند، مجرم خواهند بود، اظهار داشت: این شایعات دروغ محض است در صورت تصویب این طرح تا زمانی که فضای مجازی داخلی فعال شود، کسی اجازه فیلترکردن پلت فرم های خارجی را ندارد.
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد علت بررسی طرح صیانت از فضای مجازی طبق اصل ۸۵ قانون اساسی، عنوان کرد: در صورت موافقت نمایندگان این فرصت برای کمیسیون ایجاد می شود که به صورت تخصصی طرح صیانت بررسی شود. زمان مجلس محدود است. این طرح فنی و تخصصی و بررسی آن در صحن علنی، زمان زیادی را می طلبد. علاوه بر این اگر طرح صیانت طبق اصل ۸۵ بررسی شود، در ابتدا به صورت آزمایشی اجرا شده و ایرادات آن رفع می شود.
نصیرایی با اشاره به اینکه از پیام رسان های داخلی حمایت مادی و معنوی انجام نشده است، خاطرنشان کرد: زمانی که تلگرام فیلتر شد، باز هم نهادهای دولتی با استفاده از فیلترشکن در این فضا فعالیت کردند اما این دفعه برای دستگاههای دولتی که در پیام رسان های غیرمجاز فعالیت کنند، جرم انگاری خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی مستقیما در زندگی مردم تأثیرگذار است، تصریح کرد: باید فضای مجازی ساماندهی شده و چارچوب قانونی برای آن تعیین شود. دولت ها میلیارد ها دلار برای امنیت مرزهایشان هزینه می کنند. امروز مرزهای فرهنگی ما از جانب کشورهای غربی مورد خدشه وارد شده است. ابرقدرت ها بدون محدودیت می توانند در فضای مجازی چارچوب زندگی مردم ما را تعیین کنند. سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر این که به دنبال فیلتر کردن فضای مجازی نیستیم، اظهار داشت: شورایعالی فضای مجازی ضوابط فعالیت در پیام رسان ها را تعیین کرده و ما فقط به دنبال تعیین ضوابط اجرایی برای عملی شدن آن هستیم.


1400/05/05
12:27:01
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1400)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات