چند راهكار فنی برای نمایشگاه مجازی كتاب

نجات از دام اختلالات

نجات از دام اختلالات آنی تل: یک مهندس شبکه که زودتر باز کردن سایت نمایشگاه مجازی کتاب برای رفع اختلالات را راهکاری استاندارد و منطقی نمی داند، پیشنهادهایی را برای بهبود کیفیت سایت این رویداد و پیش گیری از ایجاد اختلالات گذشته در آن ارائه می کند.


میلاد افشاری، مهندس شبکه، هم بنیان گذار «ایرناگ» و از اعضاء(PC Member) رایپ ان سی سی (RIPE NCC) در گفت و گو با ایسنا درباب راهکارهایی برای بهبود وضعیت سایت دومین نمایشگاه کتاب، باتوجه به اختلالات و تجربیات مربوط به اولین دوره این رویداد، ضمن انجام بررسی هایی اظهار نمود: سرویس دهنده این سایت(book.icfi.ir)، مبین هاست است. اما هم اکنون ما اطلاعی نداریم که این یک سرور فیزیکال د دی کیتد (Dedicated server) است یا یک وی ام (VM) که بصورت سرورهای اشتراکی اختصاص داده می شود. به همین خاطر، نمی توان نظر کارشناسی دقیقی درباره اختلالات به وجودآمده داد؛ چونکه حتما باید منابع و شرایط سرویس بررسی شود.
او با این وجود درباره نکات حائز اهمیت (در حوزه شبکه) برای ارائه وب سایتی همچون رویداد نمایشگاه مجازی کتاب اظهار داشت: بطور معمول برای یک رویداد آنلاین باید چند پارامتر لحاظ شود؛ تخمینی از تعداد کاربرانی که در بازه زمانی برگزاری ممکنست به آن پورتال مراجعه کنند، نکته مهم تر نیز این است که چه تعداد کاربر ممکنست بطور همزمان به آن پورتال وصل شوند یا از آن بازدید نمایند. کسی که این سیستم را هاست(Host) کرده، می تواند گراف های سال قبل این رویداد را ببیند که این نمایشگاه طی روزهای مختلف چه تعداد بازدیده کننده داشته و حدودا این را هم می تواند تشخیص دهد که چه تعداد کانکشن همزمان بر روی سرور سایت وجود داشته است.
افشاری اضافه کرد: متناسب با این، می توان چند تخمین زد؛ یکی پهنای باند مورد نیاز است. اگر بطورمثال قرار باشد ۲۰۰ هزار کاربر که هزار مورد آنها همزمان هستند به سایت مراجعه کنند، می توان تخمین زد که پهنای باند (bandwidth) مورد نیاز آن نتورک چقدر است. این تا حد زیادی به طراحی سایت بستگی دارد. یک سایت ممکنست با پهنای باند ۴ مگا بیت بر ثانیه در عرض دو ثانیه باز شود اما سایت دیگر که محتوای عکس و فیلم دارد، زمان بیشتری صرف کند. این موارد باید توسط طراح سایت یا system administrator لحاظ شود.
این پژوهشگر اینترنت در عین حال بیان کرد: بطور معمول شرکت هایی که سرویس هاستینگ ارائه می دهند، مشکل پهنای باند ندارند و ظرفیت انتقال شان فراتر از نیاز سرورهای سرویس گیرنده است. منتها، قسمت مهم مربوط به منابع سخت افزاری آن سرور است؛ یعنی CPU، رم، دیسک و آن مکانیزم هایی که به صورتی در کنار هم کار می کنند که می توان یک وب سرویس را به خوبی بالا آورد. یک سری فیچرها وجود دارند، بطورمثال لودبالنسرها. اگر از لودبالانسرها استفاده شود، این ها تعداد سشن هایی(session) را که به سمت شان می آید، بین سرورها تقسیم می کنند. تا جایی که ممکنست وقتی درخواست ها زیاد می شود، بجای اینکه یک وب سرویس داشته باشیم، چهار وب سرویس مورد استفاده قرار می گیرند. لودبالانسر ترافیک را بین سرورها تقسیم می کند. همه این ها عواملی است که کمک می نماید سایت در اوج بازدید آن عملکرد استاندارد خودش را داشته باشد و همه تراکنش ها منجر به فروش کتاب شوند.
میلاد افشاری با اشاره به اختلالات پیش آمده در سایت اولین نمایشگاه مجازی کتاب اظهار داشت: بعید می دانم که ترافیک این سایت به قدری باشد که نتورک مبین هاست در مقابل آن کم بیاورد و منجر به کندی شود. هر چه هست، از منابع سرور و اصلا متودولوژی سرویس اجراشده است که البته به بحث تخصصی system administrator برمی گردد. اما بطور کلی، این موارد مهمست.
این مهندس شبکه در پاسخ به پرسشی درباره پاسخ مطرح شده از طرف مدیر خانه کتاب و ادبیات ایران، در خصوص چهار روز زودتر باز شدن سایت نمایشگاه به جهت رفع اختلالات سال گذشته، بیان کرد: این مدل شاید خیلی راه حل استاندارد و منطقی نباشد.
افشاری در عین حال پیشنهاد کرد: در این خصوص بهتر است از خدمات CDN یا همان توضیح محتوا که توسط شرکت هایی مثل ابر آوران ارائه می شود، استفاده گردد. بجای این که محتوا را از یک نقطه در اختیار مصرف کننده قرار داد، می توان آنرا در میان نتورک های مختلف پخش کرد تا بطورمثال وقتی کاربری مقرر است از اینترنت مخابرات به سایت وصل شود و آن محتوا را ببیند، به سراغ آن نود CDN که در نتورک مخابرات هاست شده، برود. در حقیقت نزدیک ترین مسیر را به لحاظ نتورکی دارد و کیفیت دسترسی به محتوا هم خیلی بهتر می شود. از این طریق می توانند بالاترین راندمان را به کابران خود عرضه کنند که بعید می دانم این کار انجام شده باشد.
منبع:

1400/11/01
19:19:39
5.0 / 5
317
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1401)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات