مراکز داده شناسنامه دار می شوند

مراکز داده شناسنامه دار می شوند به گزارش آنی تل مجری شبکه ملی اطلاعات با اشاره به اینکه مراکز داده ها که به علت میزبانی سرویس ها اهمیت دارد، دارای شناسنامه و ملزم به رعایت استانداردها می شوند، اظهار داشت: با هدف تمرکززدایی ترافیک از مراکز کشور، توسعه مراکز داده و ایجاد مراکز داده جدید خارج از تهران و در شیراز، تبریز و سایر استان هایی که زیرساخت تبادل ترافیک دارند ایجاد می شود.


به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا، ارتقاء جایگاه شرکت زیرساخت در حوزه بین الملل، ارائه سرویس و افزایش ظرفیت قابل عرضه به اپراتورهای داخلی و خارجی، تمرکززدایی ترافیک از مرکز تهران و توزیع بار ترافیک محتوای داخلی در کشور، افزایش امنیت اطلاعات و کیفیت سرویس، کاهش قیمت توزیع و پایداری دسترسی به محتوای داخلی، صرفه جویی در پهنای باند انتقالی به داخل کشور و کاهش قابل توجه خروج ارز و کمک به تبدیل ایران به هاب منطقه، از پروژه های جدید شرکت ارتباطات زیرساخت ارائه شد.
از دیگر دستاوردهای پروژه های شرکت میتوان به سهولت و دسترسی سریع مشتریان به شبکه ملی اطلاعات، توسعه خدمات دولت الکترونیک، اتصال مستقیم اپراتورها به یکدیگر، ایجاد بستر مناسب برای میزبانی و توزیع محتوای خارجی، فراهم کردن امکان ارائه محتوای داخلی و کاهش تقاضا جهت سرویس انترنت و در نتیجه استفاده بهینه از پهنای باند بین الملل، پاسخ به نیازهای عرضه کنندگان خدمات اینترنتی و تأمین کنندگان محتوا، ایجاد یک شبکه داخلی پشتیبانی در جهت ایجاد شبکه ملی اطلاعات اشاره نمود.
در این خصوص به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی اصغر انصاری - معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و مجری شبکه ملی اطلاعات در جلسه بررسی برنامه اجرایی تفاهمنامه سه جانبه و اقدام توسعه و پیاده سازی چارچوب های مراکز داده، اظهار داشت: در حوزه پهن باند مراکز داده، ظرفیت های میزبانی و پردازشی که بخش مهمی از شبکه ملی اطلاعات است و اهمیت بالایی دارد، لازم است برای طراحی، توسعه و پیاده سازی آن از استانداردهای فنی این حوزه بهره برده و با چارچوب های استاندارد برنامه ریزی و اجرا نماییم.
وی ضمن اشاره به تفاهمنامه ای که بین معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات وزیر ارتباطات و مجری شبکه ملی اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور به امضا رسیده است، اضافه کرد: امروز جلسه ای برای برنامه اجرایی و اقدام در سطح مدیریت و کارشناسی برگزار شد و در این نشست پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان ضلع چهارم و مشاور مجری شبکه ملی اطلاعات در جلسه حاضر بود. در این نشست مقرر شد یک برنامه اقدام مشترک دارای زمان بندی و منابع مشخص و با رویکرد سپردن واگذاری کارها به بخش خصوصی تهیه شود و ما در این برنامه فاز شناسایی، ارزیابی و اعمال مقررات داریم.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه شورای راهبری این تفاهمنامه به صورت ماهانه برگزار می شود، اضافه کرد: این شورا در صورت وجود موانع برای حل آنها اتخاذ تصمیم می کند و وزارت ارتباطات با همکاری نظام صنفی کامپیوتری، دبیرخانه این تفاهمنامه را برای مرور مدیریت و نظارت بر فرآیند اقدامات و پیشرفت کارها و اتخاذ سیاست های لازم می سازند.
مجری شبکه ملی اطلاعات پیش بینی نمود در سال دوم پس از اجرای این تفاهمنامه تعداد خیلی از مراکز داده ها که به علت میزبانی سرویس ها اهمیت دارد، دارای شناسنامه و ملزم به رعایت استانداردها می شوند.
انصاری با اشاره به اینکه این بازار با هدایت این شورا کاملا منطبق بر مهندسی و ترافیک شبکه توسعه می یابد، اضافه کرد: اغلب دیتاسنترها در تهران مستقر هستند و این مهندسی ترافیک مناسبی نیست و با هدف تمرکززدایی از مرکز کشور توسعه مراکز داده و ایجاد مراکز داده جدید خارج از تهران و در شیراز، تبریز و سایر استان هایی که زیرساخت تبادل ترافیک دارند ایجاد می شود.
محمد خوانساری -رییس سازمان فناوری اطلاعات- هم در این نشست با اشاره به اینکه اقدامات ما باید بر مبنای ابعاد بازار باشد، اظهار داشت: باید ظرفیت های فعلی در حوزه مراکز داده و دیتاسنترها شناسایی شود و برای نظم بخشی به آنها اقدام نماییم.
او همینطور به استفاده از ظرفیت کارگروه اقتصاد دیجیتال برای اقتصادی کردن فعالیت مراکز داده تصریح کرد.
منبع:

1401/03/04
11:35:44
5.0 / 5
174
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1401)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات