بخشنامه پشتیبانی از فریلنسرها چه می گوید؟

بخشنامه پشتیبانی از فریلنسرها چه می گوید؟ آنی تل: طبق بخشنامه پشتیبانی از فریلنسرهای فعال در زمینه اقتصاد دیجیتال، تسهیلات ویژه ای برای آنها مانند ایجاد پایگاه برای اعتبار سنجی فریلنسرها، بیمه آنها و تسهیلات دیگر درنظر گرفته شده است.به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا، وزیران عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، آیین نامه پشتیبانی از آزادکاران فعال در زمینه اقتصاد دیجیتال کشور را بتازگی تصویب کرده اند.

بر این اساس آزادکار یا فریلنسر به شخصیت حقیقی اطلاق می شود که در استخدام شرکت یا مجموعه خاصی نیست و به شکل پروژه ای و پاره وقت و بصورت حق الزحمه ای و در داخل کشور برای کارفرماهای مختلف در حوزه توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات و کسب و کارهای دیجیتال فعالیت می کند.

بر این اساس، این بخشنامه از ۱۰ ماده تشکیل شده است و سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور طبق یکی از همین مواد موظف شده با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بمنظور ایجاد بستر حمایتی و ارتقای مهارت های فعالان حوزه آزادکاری در سه ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه نسبت به ایجاد پایگاه ثبت اطلاعات آزادکاران اقدام نموده و مجری اعتبارسنجی افراد پایگاه طبق دستورالعمل موضوع تبصره ۱ این ماده است.

در تبصره یک ماده ۲ این بخشنامه ذکر شده است بمنظور رعایت منصفانه بودن و شفافیت قراردادهای کاری و حقوق طرفین، دستورالعمل نظارت بر پایگاه و سکوهای نرم افزاری و اعتبارسنجی افراد عضو پایگاه با رعایت قوانین توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با همکاری سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور، وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه احتماعی، اطلاعات، فرهنگ و ارشاد، معاونت علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری تدوین و توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ می شود.

این ماده تبصره دیگری دارد که طبق آن کلیه سکوهای نرم افزاری ارائه خدمات آزادکاری می توانند از خدمات اعتبارسنجی و حمایتی پایگاه برخوردار شده و در قالب دستورالعمل فوق تبادل داده و اطلاعات کنند. ماده سه این بخشنامه دستگاه های اجرائی را مکلف کرده که برای دریافت خدمات مشاوره یا حرفه ای در سطح معاملات کوچک و متوسط می توانند با رعایت ماده ۲۴ بخشنامه خرید خدمات مشاوره موضوع تصویب نامه سال ۱۳۸۸ و اصلاحات بعدی آن از توانمندی افراد اعتبارسنجی شده در پایگاه استفاده و نسبت به عقد قرارداد و برون سپاری کارهای تخصصی اقدام نمایند.

همچنین در تبصره این ماده آمده که انعقاد قرارداد دستگاه های اجرائی با افراد حقیقی اعتبارسنجی شده در پایگاه بلامانع بوده و به عنوان تامین کننده خدمات کارشناسی در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت پذیرفته می شوند.

در ماده پنجم بخشنامه پشتیبانی از حمایت از فریلنسرهای فعال در زمینه اقتصاد دیجیتال، مشخص شده که آزادکاران عضو پایگاه می توانند علاوه بر ضمانت های موضوع ماده ۴ بخشنامه تضمین معاملات دولتی موضوع تضویب نامه شماره ۱۲۳۴۰۲/ت ۵۰۶۵۹ه در تاریخ آذر سال ۱۳۹۴ و اصلاحات بعدی آن، سفته (ترجیحا الکترونیکی) را نیز ارایه کنند.

طبق ماده ششم این بخشنامه بانک مرکزی مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری و سازمان توسعه تجارت ایران، مقررات مربوط به مبادلات مالی و ارزی اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه را با اولویت کشورهای منطقه و همسایه ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه با رعایت قوانین تدوین و ابلاغ کند.

گفتنی است این بخشنامه ارائه تسهیلاتی را هم برای فریلنسرها در نظر گرفته است. در ماده ششم این بخشنامه، صندوق نوآوری و شکوفایی با همکاری بانکهای عامل مجاز شده، سازوکاری برای اعطای تسهیلات به سکوهای آزادکاری که مشمول دریافت تسهیلات از صندوق مورد اشاره هستند، برای پشتیبانی از اشخاص اعتبارسنجی شده در پایگاه، طراحی و اجرا کنند.

اما در ماده هفتم گفته شده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به تدوین دستورالعمل بیمه تامین اجتماعی آزادکاران و اجرای آن بوسیله سازمان تامین اجتماعی اقدام نماید.

از سوی دیگر وزارت ارتباطات طبق ماده هشتم بخشنامه پشتیبانی از فرینلسرها، موظف است زیرساخت های دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار با سطح دسترسی مناسب افراد اعتبارسنجی شده در پایگاه را فراهم آورد.

اما در ماده نهم این بخشنامه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری و وزارتخانه های ارتباطات و فناوری اطلاعات و علوم، تحقیقات و فناوری، با بهره گیری از ظرفیت سکوهای آزادکاری و بمنظور ارائه خدمات مشاوره امور قراردادی، بازاریابی، حقوقی و بیمه ای با رعایت قوانین نسبت به ایجاد میز خدمت آزادکاری در پارک های علم و فناوری کشور، مراکز نوآوری یا سایر محلهای مرتبط ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه اقدام نمایند.

طبق ماده ۱۰، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با همکاری وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد و معاونت علمی، ناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری نسبت به طراحی دوره های مهارتی کوتاه مدت تخصصی مورد نیاز فارغ التحصیلان رشته های در رابطه با اقتصاد رقومی یا همان دیجیتال و فعالان این حوزه اقدام نماید. همچنین در این ماده گفته شده دوره های طراحی شده با بهره گیری از ظرفیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، دانشگاه جامع علمی کاربردی و مراکز آموزش تخصصی بخش غیر دولتی اجرا می گردد.

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طبق تبصره این ماده می گوید با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری موظف است ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه برنامه ای برای تربیت مربی دوره های مهارتی مذکور و مشاور کسب وکار در زمینه اقتصاد دیجیتال تدوین و آنرا بوسیله مراجعه ذی صلاح و واجد شرایط همچون پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا نماید.

منبع:

1401/09/06
12:21:06
5.0 / 5
269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1401)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات