جزایر سه گانه ایران چطور به هم متصل شدند؟

جزایر سه گانه ایران چطور به هم متصل شدند؟ آنی تل: بعد از بهره برداری فیبر نوری دریایی در ایران، بتازگی طرح اتصال سه جزیره ایران بوسیله این فناوری و با اهدافی همچون کاهش اثر تحریم های بین المللی در حوزه ارتباطات و افزایش پایداری ارتباطات شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شد.به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا، کابل های مدرن از فناوری فیبر نوری برای انتقال دیتای دیجیتال استفاده می نمایند که شامل تلفن، اینترنت و ترافیک داده های خصوصی است. اولین فیبر نوری دریایی ایران، در سال ۱۳۹۲ ازطریق یک شرکت ایرانی و با مالکیت ایرانی در آب های بین الملل بهره برداری شد، با این هدف که توانایی کشور را در عرصه تبادل ترافیکی افزایش دهد و مسیر دوم فیبر نوری دریایی جزایر خلیج فارس واقع در جزیره قشم نیز سال ۱۳۹۹ راه اندازی شد.

سال ۱۳۹۹ مقرر شده بود در فاز اول، اجرای مسیر دوم فیبر نوری دریایی برای جزایر کیش، قشم و خارک طراحی و راه اندازی و برای اولین بار، این پروژه با توان داخلی در دریا اجرا شود. اگر این فیبر نوری دریایی خوب دفن نشده باشد، بر اثر لرزش ها و لنگر انداختن کشتی قطع می شود و حداقل زمانی که لازم است نقطه یابی و وصل شود، حداقل دو روز است که این مساله می تواند به بروز اختلال در اینترنت کشور منجر شود.

با وجود این، توسعه نقاط اتصال کشور به اینترنت در سالهای قبل حاکی از آنست که هم اکنون حدودا در همه مرزهای غربی، شمالی و جنوبی ما اتصال اینترنت داریم؛ بنا بر این امکان قطع اینترنت کشور به یک باره، به سبب قطعی یک مسیر، حدودا وجود ندارد برای اینکه اگر از یک ورودی قطعی اینترنت داشته باشیم، می توان آنرا از ورودی های دیگر جبران کرد.

اما در پی لطمه دیدن کابل فیبر نوری دریایی (GBI) در بستر دریای خلیج فارس که اوایل سال قبل رخ داد و منجر به اختلال و کاهش ظرفیت ارتباطات بین الملل در کشور شد، یک شرکت ایرانی با حمایت های شرکت ارتباطات زیرساخت؛ برای اولین بار موفق شد کابل های فیبر نوری لطمه دیده در اعماق دریا را ابتدا مکان یابی و سپس قسمت لطمه دیده را که طول آن به چهار کیلومتر می رسید را در عملیات دشوار و پیچیده ترمیم و مرمت کند. تعمیر کابل فیبر نوری دریایی همچون فناوری پیشرفته شمرده می شود که جمهوری اسلامی ایران پنجمین کشور در جهان است که توانسته با تعمیر کابل های فیبر نوری در اعماق دریا، به خود کفایی برسد.

بر این اساس، دستیابی به دانش و فناوری تعمیر کابل های فیبر نوری در اعماق دریا توسط متخصصان داخلی در کنار سایر پیشرفت ها نشان میدهد که جمهوری اسلامی ایران به باشگاه کشورهای توسعه یافته در عرصه ارتباطات و فناوری وارد شده و این دستاورد می تواند ضمن خودکفایی، انحصار سلطه فناوری اطلاعات چند کشور را دراین زمینه به چالش بکشاند. خوشبختانه باتوجه به رویکرد سابق مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت جهت پشتیبانی از شرکتها و متخصصان ایرانی در عرصه فناوری، می توان علاوه بر مقابله با تحریم های بین المللی در این عرصه، موجب صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه های ارزی شد.

مسوولان شرکت ارتباطات زیرساخت براین باورند که موفقیت شرکت های دانش بنیان در عرصه فناوری رابطه مستقیمی به ارتقای کیفیت خدمات آنان دارد و البته این شرکت نیز همیشه بدنبال راهکارهای قابل اطمینان برای پشتیبانی از شرکت های داخلی برای موفقیت و دستیابی به تازه ترین فناوری های روز است؛ امروزه بخش اعظمی از داده ها بوسیله کابل های فیبر نوری در آب های جهانی انتقال داده می شود که از سرعت، کیفیت و امنیت بسیار مناسبی برخوردارست.

در این راستا، مدیرعامل پیشین شرکت ارتباطات زیرساخت گفته بود با تعمیر این ناحیه از کابل فیبر نوری عملا ۷۲۰ گیگ به ظرفیت اینترنت کشور افزوده شد. درباره ی پیچیدگی های این فناوری می توان گفت از داخل این فیبر ولتاژ عبور می کند و برای تعمیر آن باید ابتدا نقطه لطمه دیده شناسایی شود که چهار نقطه به همین دلیل شناسایی شد و کابل در کف دریا بوسیله ربات، برش خورد و به بالا کشیده شد و بوسیله دستگاه های خاص، تخلیه بار الکتریکی انجام شد تا عمل تعمیر صورت گیرد.

نکته قابل توجه این است که کیفیت و دقت این تعمیر به تایید ناظران بین المللی رسید و این شرکت دانش بنیان ایرانی که این کار تعمیر را انجام داد به عنوان پیمانکار نگهداری کابل های دریایی خلیج فارس هم برای جام جهانی از طرف کشورهای خارجی برگزیده شد. این فناوری که در عرصه کابل کشی و تعمیر انجام شد، سالانه ۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور خواهد داشت و می توانیم به کشورهای منطقه هم خدمت دهیم که به صورتی درآمدزایی برای کشور خواهد داشت.

در همین رابطه بتازگی ۲۷ اردیبهشت مصادف با روز ارتباطات، طرح اتصال جزایر ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ بوسیله فیبر دریایی راه اندازی شد. عملیات اجرائی این طرح که ۲۱ ماه به طول انجامید، با هزینه ای بیش از ۱۷۶ میلیارد تومان و جمعا به طول ۱۵۰ کیلومتر از مسیر بندر لنگه به تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی انجام و همین طور در فاز دیگری از این طرح، اتصال جزیره کیش به هندورابی بین حوضچه های جزایر کیش و هندورابی برقرار شد.

از جمله اهداف اجرای این طرح می توان به تحقق عدالت ارتباطی، پایداری ارتباطات، برقراری ارتباط زیرساخت فناوری و توسعه شبکه ملی اطلاعات اشاره نمود و خودکفایی در اجرای طرح های فیبر دریایی با یک سوم هزینه، برقراری ارتباط پایدار زیرساختی، افزایش بیش از ۱۰ برابری سرعت، کاهش اختلال و خرابی ارتباط و رونق و شکوفایی جهت سرمایه گذاری سرمایه گذاران در این جزایر همچون دستاوردهای اجرای این طرح است. گفته شده تا قبل از این ارتباط این جزایر بصورت رادیویی بود که به سبب رطوبت بالا، نامساعد بودن وضعیت جوی و دمای هوا، با اختلال زیادی همراه بود که با اجرای این طرح اختلال ها به صفر خواهد رسید و علاوه بر عموم مردم، دستگاه های دولتی، فرودگاه ها و شبکه بانکی نیز به ارتباط پایدار، پر سرعت و با کیفیت دسترسی خواهند داشت.

در پایان این گزارش می توان به کاهش اثرات تحریم های بین المللی در حوزه ارتباطات، افزایش پایداری ارتباطات شبکه ملی اطلاعات، ایجاد توازن در شبکه انتقال کشور، توسعه شبکه انتقال با بهره گیری از تجهیزات تولید داخل و کاهش وابستگی خارجی به دستاوردهای مهم دیگر این پروژه اشاره نمود.
1402/03/03
14:45:08
5.0 / 5
95
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1402)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات