ظرفیت شبکه انتقال کشور چگونه افزایش یافت؟

ظرفیت شبکه انتقال کشور چگونه افزایش یافت؟ به گزارش آنی تل، تبدیل ایران به هاب منطقه ای دیتا چند سالی است که مطرح شده و تا به امروز اقدامات بسیاری جهت تحقق و پیشرفت آن انجام شده است؛ بگونه ای که به تازگی رئیس شرکت ارتباطات زیرساخت از افزایش ۲۰ ترابیت بر ثانیه ظرفیت شبکه انتقال کشور بر مبنای توان داخلی اطلاع داد.به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا، ایران به واسطه وضعیت جغرافیایی اش امکان تبدیل شدن به هاب ترانزیت دیتای منطقه را داراست. ازاین رو قطعا ترافیکی که از بستر ایران و از مسیر زمینی خاک سرزمین ما عبور می کند، کیفیت بهتری نسبت به مسیر دریا و اقیانوس دارد تا به اروپا و سایر کشورها برسد. بر این اساس استفاده از مزایای انتقال دیتا از خشکی به نفع کشور مهم بوده و در عین حال که نیاز کشور برای ارتباطات با کیفیت فراهم می شود، کیفیت این ارتباطات برای منطقه هم ارتقاء می یابد.

درحال حاضر پیشرفت در این حوزه همچنان ادامه دارد؛ بگونه ای که مدیر عامل پیشین شرکت ارتباطات زیرساخت کشور سال قبل در این حوزه اعلام نمود با حضور مؤثر شرکت ارتباطات زیرساخت در زمینه بین الملل طی ۱۸ ماه گذشته، میزان ترانزیت داده از مسیر ایران عزیز اسلامی از ۱.۳ ترابیت برثانیه به بیشتر از ۲.۹ ترابیت برثانیه رسید و با تلاش شبانه روزی، ایران به هاب ترانزیت داده در منطقه تبدیل خواهد شد.

اما توجه به افزایش ترانزیت دیتا و تبدیل ایران به هاب ترانزیت دیتا محدود از سالهای گذشته مورد توجه قرار داشت بگونه ای که مراسم رونمایی از نقشه راه ظرفیت ترانزیت بین الملل در جهت تبدیل شدن ایران به هاب ترانزیت دیتا در منطقه، دو سال قبل در وزارت ارتباطات و فناوری اطاعات برگزار شد و گفته شد که سه هدف در پروژه ای که رونمایی گردید، دنبال می شود که در رسیدن ایران به هدف تبدیل شدن به هاب داده در منطقه کمک کننده خواهد بود و برای تحقق این هدف نیازمند کاهش مدت زمان بازیابی مسیرها و افزایش کیفیت عرضه سرویس هستیم؛ در کنار موارد گفته شده ظرفیت انتقال کشور و ظرفیت فروش ترانزیت داده بین الملل افزایش پیدا کرده است.

عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - هم چندی پس از این مورد اعلام نمود یکی از مسائل مغفول مانده در حوزه ارتباطات، استفاده بهینه از ظرفیت خدادادی کشورمان برای ترانزیت دیتاست. ترانزیت داده بین غرب و شرق دنیا از راه خاک کشور ما مزیت های ویژه ای برای کشورهای همسایه دارد که مهم ترین آنها کاهش زمان پینگ ۲۰ تا ۳۰ میلی ثانیه ناشی از کوتاه شدن فاصله تا مراکز داده در اروپاست و همینطور امکان تعمیر و بازیابی خرابی مسیرهای فیبر در کوتاهترین زمان نسبت به مسیرهای دریایی مثل دریای عمان، خلیج عدن و کانال سوئز است.

به عبارتی همه عوامل به جهت اینکه کشور ما به «هاب» منطقه ای ترانزیت دیتا تبدیل گردد، فراهم است و بدیهی است که باید از این ظرفیت استفاده شود؛ از آغاز دولت سیزدهم ۴۰ درصد به ظرفیت ترانزیت ترافیکی کشور افزوده شده و آنگونه که وزیر ارتباطات و فناوری می گوید مقرر است ظرفیت ترانزیت دیتای کشور تا پایان دولت به ۴ ترابیت برسد.

بیشتر بخوانید:

تا پایان سال جاری سرعت اینترنت خانگی در بعضی مناطق ۸۰ برابر می شود

در همین راستا، محمد جعفرپور- مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت- در تازه ترین اظهار نظر، از تحقق ۴۰ درصدی افزایش ۲۰ ترابیت بر ثانیه ظرفیت شبکه انتقال کشور بر مبنای توان داخلی اطلاع داد.

طبق گفته وی ظرفیت شبکه انتقال در ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم، ۳۵.۸ ترابیت بر ثانیه بوده که تمام تجهیزات آن خارجی بود و در دولت سیزدهم، وزارت ارتباطات برنامه ریزی کرد که تا آخر سال ۱۴۰۲ یعنی ظرف مدت ۳۶ ماه ظرفیت انتقال کشور را دو برابر نماید که ۷۰ درصد از این افزایش با استفاده از تجهیزات بومی باشد. ازاین رو برای اولین بار قراردادی به ارزش ۷۰۰۰ میلیاردریال که بزرگ ترین قرارداد بومی سازی شرکت ارتباطات زیرساخت و وزارت ارتباطات محسوب می شد، منعقد و قرار شد با استفاده از تجهیزات بومی، ۲۰ ترابیت بر ثانیه به ظرفیت شبکه انتقال کشور اضافه شود.

جعفرپور با اشاره به اینکه خرسندیم که اعلام نماییم حدود ۴۰ درصد از این بومی سازی محقق شده است، خاطرنشان کرد: به عبارتی ظرفیت شبکه انتقال کشور ۷.۶ ترابیت بر ثانیه افزایش پیدا کرده که به تازگی در مراسم افتتاح پروژه های ارتباطی وزارت ارتباطات با حضور رئیس جمهوری راه اندازی شد و در مدار قرار گرفت و الان به صورت عملیاتی درحال استفاده است.

منبع:

1402/03/10
09:05:55
5.0 / 5
47
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1402)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات