یك مدیر دانش بنیان مطرح كرد؛

ایران توان ساخت و پرتاب ماهواره اینترنتی را دارد

ایران توان ساخت و پرتاب ماهواره اینترنتی را دارد به گزارش آنی تل، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با اشاره به اینکه توان داخلی برای ساخت و پرتاب ماهواره اینترنتی در کشور وجود دارد اظهار داشت: میتوان با مشارکت بخش دولتی و خصوصی در این حوزه اقدام نمود.دکتر حسین شهرابی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان فضایی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد پتانسیل ایران در زمینه اقدام برای ساخت اینترنت ماهواره ای اظهار داشت: سال قبل در برنامه ۱۰ ساله ای که تدوین شده بود این دور نما را برای کشور ترسیم کردند که پس از چند مرحله کار فناورانه کشور به سمت اینترنت ماهواره ای برود ولی موردی که از همه مهم تر است و شاید بخش فناورانه آن کمرنگ باشد اینست که این طرح باید به صورت عمومی و خصوصی اجرا شود یعنی سرمایه گذار خصوصی در کنار سرمایه گذار دولت مشترکا طرح را جلو ببرند.
وی اضافه کرد: به نظر می آید محقق شدن این کار راهبرد جدی نیاز دارد و باید در فرایندهای کلی که تا هم اکنون در کشور در حوزه فضا داشتیم تغییرات جدی مشاهده شود.
وی ضمن اشاره به هزینه ایجاد اینترنت ماهواره ای اضافه کرد: اینترنت ماهواره ای به طور عمده در مدارهای پایین زمینی شکل می گیرد و این مدارها گران هستند و برای کاربران به صرفه نیست. البته کشور ما توانایی پرتاب و ساخت ماهواره در این کلاس را دارد. با اینکه فاصله فناوری زیاد است اما به نظر می آید سپری شدن این فاصله سخت نیست.
این مدیر دانش بنیان اظهار داشت: با عنایت به اقتصاد دولتی در کشور اگر اینترنت ماهواره ای بخواهد با رویکرد اقتصاد دولتی پیش برود به نتیجه ای نمی رسد بنابراین ضروری است با رویکرد دولتی و خصوصی اینترنت ماهواره ای در کشور پیاده سازی شود.
شهرابی ضمن اشاره به اقدامات لازم برای دارا بودن این سرویس در ایران خاطرنشان کرد: جهت استفاده از سرویس اینترنت ماهواره ای در ایران دو مسیر میانبر و دورتر وجود دارد. در راه میانبر عرضه دهندگان این سرویس ها باید شرط رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و به کاربران خدمات بدهند. راه طولانی استفاده از اینترنت ماهواره ای در ایران اینست که ایران خودش به صورت بومی در این حوزه اقدام نماید.
وی اظهار داشت: در این راه لازم است که بخش خصوصی دانش بنیان میانداری کند و نکته بعدی اینست که چون این طرح ها سرمایه اولیه زیادی لازم دارند و معمولا ریسک فناورانه هم دارند حتما باید حاکمیت در کاهش ریسک قدم بردارد و ترس سرمایه گذاران را برای حضور بکاهد. نکته دیگر اینست که باید بدانیم که این بازار یک بازار بین المللی است و صرفا برای کشور ایران نیست. این بدان معنا است که چنین پروژه هایی هم فرصت و هم یک تهدید بین المللی دارند.
وی ضمن اشاره به فعالیت فناوران در حوزه ماهواره های لئو اظهار داشت: این مورد چون مبحث تازه و نوآورانه ای است کشور می تواند اقدامات زیادی در این حوزه انجام دهد و مطابق برنامه ۱۰ ساله ای که مصوب شد یکی از گامهای جدی رسیدن به یک منظومه باند باریک است پیش از این که به منظومه اینترنتی پهن باند برسیم. در همین راستا سازمان فضایی سال جاری کارهای بزرگی انجام داد، مناقصه ای برگزار شد و شرکت هایی در زمینه مخابرات باریک باند در کشور شکل گرفتند ازاین رو گام اولیه برای منظومه مخابراتی در کشور برداشته شده است.
این مدیر دانش بنیان در ادامه به کاربرد ماهواره های مخابراتی اشاره نمود و اظهار داشت: ماهواره های مخابراتی در حوزه زمین آهنگ یعنی مدارهای ۳۶ هزار کیلومتری که شاید بیشتر از ۹۰ درصد عمده مصرف و کاربردش خدمات صدا و سیما و پخش همگانی است و کمتر از ۱۰ درصد در ارتباط با حوزه خدمات اینترنت است. معمولا شرکتهای نفتی و معدنی که با فاصله از مناطق شهری قرار دارند و از مخابرات زمینی بی بهره هستند از خدمات اینترنتی ماهواره مخابراتی استفاده می نمایند.
شهرابی افزود: ماهواره های مخابراتی جدید مدار لئو شاید بیشترین کاربری شأن اینترنتی باشد که مردم عادی هم می توانند از آن استفاده نمایند همینطور از آنها در مأموریت های غیر از مخابراتی یعنی در موقعیت یابی هم استفاده می شود.
به گزارش آنی تل به نقل از مهر، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در حاشیه آخرین جلسه هیأت دولت که روز گذشته برگزار شد در مورد اینترنت ماهواره ای بومی و ملی اظهار داشت: استفاده از ظرفیتهای خودمان برای عرضه اینترنت ماهواره ملی در دستور کار سازمان فضایی است و این امر احتیاج به یک کنسرسیوم منطقه دارد که به این منظور درحال مذاکره و رایزنی با سایر کشورها هستیم اما از حضور و فعالیت عرضه دهندگان اینترنت ماهواره ای در کشور منوط بر این که قوانین سرزمین ما را بپذیرند، استقبال می نماییم.


منبع:

1402/08/26
19:51:27
5.0 / 5
216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1402)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات