به منظور عملیاتی كردن طرح؛

آغاز اجرای طرح رجیستری موبایل

آغاز اجرای طرح رجیستری موبایل به گزارش آنی تل سخنگوی طرح رجیستری گوشی تلفن همراه از آغاز اولین فاز این پروژه از امروز ۲۸ مهرماه با پایش كل شبكه اپراتورهای موبایل اطلاع داد.حمیدرضا دهقانی نیا در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به وعده اعلام شده از جانب وزیر ارتباطات برای عملیاتی شدن طرح شناسه دار كردن گوشی های تلفن همراه در كشور(رجیستری) از انتهای مهرماه تصریح كرد: فاز نخست این طرح از امروز ۲۸ مهرماه آغاز می گردد و در این مرحله پایش كل شبكه اپراتورهای موبایل با هدف ثبت و مانیتورینگ آخرین شناسه های تركیبی گوشی و سیم كارت كه در شبكه ثبت می شود، انجام می گیرد.
وی با اشاره به اینكه هر نوع گوشی موبایل كه تا ۲۸ مهرماه در شبكه اپراتورهای كشور فعال بوده، مجاز تلقی می شود، ادامه داد: در این مرحله و از ۲۸ مهرماه قصد بر مانیتورینگ شبكه برای شناسایی شناسه تركیبی سیم كارت و گوشی هایی است كه در شبكه فعال شده اند.
سخنگوی طرح رجیستری گوشی موبایل با اشاره به اینكه بعد از این مرحله، در مرحله دوم كه از دوم آبان ماه آغاز می گردد بررسی و تشخیص اصالت چند مدل گوشی در دستور كار قرار می گیرد، افزود: در این مرحله، رجیستری گوشی موبایل تاثیری در نحوه دریافت سرویس مشتركان ندارد و به هیچ عنوان مزاحمتی برای مردم تولید نشده و در ارتباطات آنها خللی وارد نمی شود.
مدیركل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق اظهار داشت: ظرف ۵ روز آینده آخرین ورودی های گوشی و سیم كارت به شبكه را تست خواهیم كرد و شناسه های تركیبی مدنظر را به عنوان شناسه مورد تایید طرح، ثبت می كنیم اما بعد از تاریخ دوم آبان ماه، گوشی هایی كه از مدل اعلام شده باشند در صورت ورود غیرقانونی به كشور، در شبكه مخابراتی فعال نخواهند شد.
توصیه به مردم برای فعال كردن گوشی صفر و كارنكرده ظرف چند روز آینده دهقانی نیا به مردم سفارش كرد كه اگر گوشی صفر و كارنكرده در اختیار دارند ظرف چند روز آینده آن را، با گذاشتن سیم كارت داخل آن، فعال كنند.
وی توضیح داد: در اینصورت تا آخرین بازه زمانی پایش و آمارگیری شبكه های اپراتورها، گوشی مورد نظر در شبكه مورد تایید قرار می گیرد اما بعد از اعلام مدلهای موردنظر، دریافت خدمات از شبكه اپراتورها نیازمند سنجش اصالت كالا خواهد بود.
سخنگوی طرح رجیستری موبایل با اشاره به اینكه در این طرح از دیتابیس گمرك برای تشخیص اصالت كالا استفاده می گردد تصریح كرد: از دی ماه سال ۹۴ و با فعال شدن دیتابیس گمرك، واردكنندگان گوشی موبایل موظف به واردكردن شناسه گوشی (IMEI) بودند.
وی در مورد نحوه سنجش اصالت گوشی و قاچاقی نبودن آن اظهار داشت: مردم می توانند برای دریافت شناسه IMEI با استفاده از وارد كردن كد دستوری *#۰۶# اقدام كنند. بعد از دریافت IMEI، آن را با برچسب روی جعبه گوشی و كد باتری مطابقت دهند و در صورتی كه این ۳ كد، یكسان بود آن را از شبكه اپراتورها استعلام كرده و صلاحیت آن را از این جهت كه گوشی قاچاق است و یا خیر، با استفاده از سیم كارت دریافت می كند.
 

1396/07/28
22:28:54
5.0 / 5
5202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات