اولویت های سال ۹۷ سازمان فضایی ایران اعلام گردید

اولویت های سال ۹۷ سازمان فضایی ایران اعلام گردید آنی تل: رئیس سازمان فضایی ایران مدیریت بحران، كشاورزی، خدمات شهری، هواشناسی و محیط زیست را از اولویت های سال ۹۷ این سازمان در توسعه كاربرد و خدمات فضایی اعلام نمود.به گزارش آنی تل به نقل از روابط عمومی سازمان فضایی ایران، امروز نخستین جلسه شورای معاونین سازمان فضایی ایران در سال ۹۷ با حضور دكتر مرتضی براری و معاونین و مدیران سازمان فضایی ایران تشكیل شد.
در این جلسه رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: با عنایت به برنامه ریزی هایی كه در ماه های پایانی سال قبل انجام شد، سال پیش رو را با برنامه ای مشخص و با هدف گذاری ملموس در حوزه فضایی كشور آغاز می نماییم و این سال مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، سال كوشش و كوشش برای خانواده فضایی كشور هم خواهد بود.
براری ضمن تاكید بر اجرای برنامه ها به نحو احسن اضافه كرد: از تمام ظرفیت های ملی برای توسعه این حوزه استفاده خواهیم كرد و با تعامل و همكاری حداكثری با دیگر بخش ها و استفاده از تمامی منابع و ظرفیت ها در جهت تحقق برنامه های تدوین شده و بر اساس برنامه ریزی مشترك تلاش خواهیم كرد.
وی بر اهمیت توسعه فناوری فضایی ایران تصریح كرد و اظهار داشت: در حوزه توسعه كاربرد و خدمات فضایی و بر مبنای نیاز و دغدغه های اصلی كشور، ۵ حوزه محوری مدیریت بلایا و مخاطرات، كشاورزی، خدمات شهری، هواشناسی و محیط زیست در سال جدید برای توسعه كسب و كارهای نوپا، دارای اولویت برای سازمان فضایی خواهد بود و با هدف گذاری در این بخش ها باید شاهد اثر گذاری شفاف و قابل لمس در سطح جامعه باشیم.
معاون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر اهمیت ضرورت استفاده از داده های ماهواره ای در مدیریت بلایا و مخاطرات اضافه كرد: همچون كاربردهای مهم فناوری فضایی كمك به مدیریت بحران در تمامی چرخه مدیریتی آن از پیش آگاهی تا بازیابی است و برای عرضه خدمات مطلوب تر باید در این زمینه از مدیریت بحران به مدیریت ریسك گذار نماییم.
رئیس سازمان فضایی ایران، گسترش استفاده از فناوری فضایی در زندگی روزمره با استفاده از تلفن های همراه را از خصوصیت های عصر حاضر دانست و اظهار داشت: حجم بازار خدمات مكان مبنا با استفاده از گوشیهای همراه با سرعت بالایی رو به رشد است و سبب توسعه استفاده از تصاویر ماهواره ای به منظور تولید نقشه های پایه خدمات شهری و به تبع آن توسعه بازار سنجش از دور در كشور خواهد شد.
معاون وزیر ارتباطات اضافه كرد: در ایران با عنایت به وجود حدود ۱۶ میلیون هكتار اراضی كشاورزی و معضل كمبود آب، توسعه كشاورزی دقیق با استفاده از استفاده از فناوری فضایی یك لزوم به منظور حصول امنیت غذایی و بهره وری در حوزه كشاورزی است.
وی اضافه كرد: در سازمان فضایی ایران داده های ماهواره ای متنوعی به صورت دائم دریافت می شود، كه استفاده از آنها می تواند در دیده بانی شرایط جوی و بهبود داده های ورودی به مدلهای هواشناسی و در مجموع توسعه هواشناسی كاربردی در كشور كمك نماید تا از این طریق هشدارهای لازم برای بخش های مختلف مانند كشاورزی، دریانوردی و هوانوردی اطلاع رسانی شود.
براری اظهار داشت: چالش های زیست محیطی كه امروز در كشور با آن مواجه هستیم، مانند طوفان های شن و گرد و غبار و خشك شدن تالاب ها و دریاچه ها ما را ناگزیر می كند از فناوری فضایی بعنوان یك ابزار پایش مستمر در كشور استفاده نماییم.
وی نگاه ویژه به ایجاد كسب و كار، اشتغال و اقتصاد در حوزه فضایی را از اهم اهداف سازمان فضایی برشمرد و اضافه كرد: سال پیش رو سال بسیار پر كار برای بخش فضایی است و با عنایت به تاكیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در حوزه های اقتصاد و اشتغال، امیدواریم در سال ۹۷ شاهد رونق اقتصادی، بهبود كیفیت خدمات و اثرگذاری مثبت و در جهت افزایش رفاه اجتماعی در جامعه باشیم.

1397/01/13
16:44:51
5.0 / 5
4894
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات