رفع فیلتر سایت یوتیوب در ایران مفید می باشد یا زیان بار؟

رفع فیلتر سایت یوتیوب در ایران مفید می باشد یا زیان بار؟ آنی تل رفع فیلتر سایت یوتیوب در ایران مفید می باشد یا زیان بار؟


درخواست یوتیوب برای بازگشت به ایران در حالی رقم می خورد كه این سایت اخیرا برنامه های دو شبكه خارجی زبان ایرانی را حذف كرده است. از جانب دیگر به نظر می آید یوتیوب درباره تاثیرگذاری اجتماعی در ایران هم بی طمع نباشد. انتقال سرور های یوتیوب به ایران موضوعی است كه سایت «تابناك» در باره آن اینگونه توضیح می دهد: «یوتیوب كه متاثر از تماس طرف ایرانی بوده و با عنایت به آنكه برخلاف پیام رسان ها به اطلاعات محرمانه ای دسترسی ندارد و محتوای آن برای عموم قابل مشاهده می باشد، مهم ترین ایراد باقی مانده توسط برخی مسئولان مرتبط، خروج ارز در قالب پهنای باند خارجی بوده است. یوتیوب در قبال این مسئله پذیرفته كه سرور هایی در این غول اینترنتی قرار دهد و یك شركت اینترنتی داخلی میزبان سرور های این شركت شود، اما با رفع این بهانه هم برخی مسئولان حتی به دنبال پیگیری رفع این مورد برنیامده اند.»

در روز های گذشته چندین بار بحث رفع فیلتر بعضی از نشان های امریكایی در ایران به میان آمده است و حتی مسئولان دولتی پیشگام شده و پیشنهاد های رفع فیلتر را مطرح و به شدت از آن حمایت كرده اند، برای مثال محمد آذری جهرمی وزیر ارتباطات یكی از موافقان سرسخت رفع فیلتر توئیتر است. برخی البته این مواضع او را به برنامه های سیاسی برای انتخابات های آینده مربوط می دانند و اینكه آقای وزیر نگاه ابزاری پررنگی به فضای مجازی دارد. او از هر فرصتی برای تبلیغ استفاده از توئیتر بهره می برد و در جدید ترین اظهاراتش پیرامون «توئیتر» می گوید: «من به تمام مسئولان و رسانه ها سفارش می كنم كه در توئیتر فعال باشند، حتی اخیراً به آقای قمی رئیس جدید سازمان تبلیغات اسلامی هم سفارش كردم در توئیتر فعال باشد و به این شبكه اجتماعی بپیوندد.»، اما داستان یوتیوب تا حد زیادی با توئیتر متفاوت می باشد.

یوتیوب و سیاست های ضدایرانی

یوتیوب بزرگ ترین سایت اشتراك ویدئو در جهان است. جامعیت این سایت سبب شده تا پس از گوگل، دومین سایت پربازدید در فضای اینترنت باشد. این سایت كوشیده است تا وجهه ای اجتماعی داشته باشد و ویدئو های دارای خشونت را حذف و ویدئو های غیراخلاقی را از دسترسی كودكان خارج كند، اما در كنار این سیاست ها، یوتیوب، سیاست های ضد اسلامی و ضد ایرانی هم داشته است. زمانی كه فیلم موهن «بی گناهی مسلمانان» در یوتیوب انتشار یافت، از سراسر جهان اسلام برای حذف این ویدئوی موهن درخواست های زیادی عنوان شد، اما یوتیوب با حذف این فیلم كوتاه مخالفت و آن را مغایر با «آزادی بیان» عنوان نمود. در مقابل یوتیوب بار ها مبادرت به حذف ویدئو هایی با محتوای ضد اسرائیلی كرده است، حتی این وب سایت، ویدئو های متعلق به گروه های مقاومت فلسطین را كه در آن تشییع شهدای مقاومت نمایش داده شده به خاطر شعار های ضد اسرائیلی از خروجی سایت حذف كرده است. یوتیوب در كنار سیاست های ضد اسلامی، سابقه پررنگی در رفتار های ضدایرانی دارد. یوتیوب در سال ۸۸ به خاطر پشتیبانی از اغتشاشات فیلتر شد. از آن زمان تا هفته گذشته كه یوتیوب چند اكانت ایرانی را بست، رفتار های ضدایرانی خویش را ادامه داده است. یوتیوب مبادرت به بستن اكانت رسمی شبكه های «هیسپان تی وی» و «العالم» همچون دو اكانت پر بازدید صداوسیما كرده است. شبكه العالم در اطلاعیه ای كه به مناسبت این اقدام یوتیوب منتشر كرد، از سابقه دار بودن رفتار های اینچنینی سایت یوتیوب اطلاع داده است.

اگر یوتیوب بازگردد!

قطعاً یوتیوب برای حضور مجدد در ایران برای خود منافعی را در نظر گرفته است كه می تواند شامل منافع اقتصادی و سیاسی باشد. این وب سایت می تواند از علاقه وافر ایرانیان به حضور در فضای مجازی برای بالابردن بازدید ها استفاده نماید و در شرایط كنونی ایران نقش آفرینی رسانه ای داشته باشد. سایت «تابناك» در گزارش خود پیرامون شبكه یوتیوب از بازگشت این سایت به ایران و رفع فیلتر آن حمایت ضمنی كرده است. با فرض اینكه این مسئله از جانب مسئولان ایرانی هم با استقبال روبه رو شود، باید دید تكلیف سایت های «وی اودی» ایرانی پس از بازگشت این غول امریكایی چگونه خواهد بود. وی اودی های ایرانی كه هر روز هم بر تعداد آن ها افزوده می شود، از نظر اقتصادی وضعیت مبهمی دارند. چندی قبل بود كه محمد صراف رئیس انجمن صنفی وی اودی و ای پی تی، در مصاحبه ای اعلام نمود كه وی اودی های ایرانی فقط ضرر می دهند! این مصاحبه در زمانی انجام شده است كه هنوز خبری از امكان بازگشت یوتیوب هم به میان نیامده بود. حالا اگر فرض نماییم كه یوتیوب با آن همه امكانات و دامنه بزرگ ویدئو هایی كه در این سایت بارگذاری شده به ایران بازگردد، چه اتفاقی می افتد!

احتمال اول، مشابه اتفاقی است كه برای پیام رسان های داخلی رخ داد. این پیام رسان ها نتوانستند از فرصت فیلترینگ تلگرام استفاده كنند و الان با مشكل بزرگی به نام عدم بازدهی روبه رو هستند. بازگشت یوتیوب می تواند به معنای شكست كامل وی اودی های ایرانی باشد. احتمال دوم، این است كه بازگشت یوتیوب، مقاومتی را در داخل به همراه داشته باشد و بار دیگر بحث فیلترینگ این وب سایت مطرح شود.

اما گزینه سوم یا احتمال سوم، این است كه وی اودی های ایرانی به جای دانلود ویدئو های جذاب از یوتیوب و بازنشر آن در سایت، به سمت تولید محتوای اختصاصی پیش بروند و در این رقابت تولیدات داخلی بالاتر رود؛ كاری كه می تواند سبب حفظ مخاطب و افزایش میزان بازدید از وی اودی ها شود. حضور یوتیوب در ایران همان قدر می تواند بعید و دوردست باشد كه رفع فیلتر توئیتر اكنون مطرح است. رفع فیلتر شبكه های اجتماعی و سایت های اشتراك ویدئو، مسئله ساده ای نیست كه بتواند صرفاً با رایزنی یك به سرانجام برسد، ضمن اینكه شركت های تازه كاری كه اخیراً وارد عرصه وی اودی شده اند تلاش می كنند از فیلترینگ یوتیوب نهایت استفاده را ببرند و به سود منافع ملی و راهبرد های فرهنگی كشور عرضه محتوا داشته باشند. همه این ها سبب می گردد كه یوتیوب دندان طمع بازگشت به ایران را بكند؛ طمعی كه تاثیرگذاری بر فضای اجتماعی و فرهنگی ایران را دنبال می كند.

1397/06/17
15:23:16
5.0 / 5
4552
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات