رئیس سازمان فضایی؛

اعزام انسان به فضا را متوقف نكرده ایم

اعزام انسان به فضا را متوقف نكرده ایم آنی تل: معاون وزیر ارتباطات در مورد آخرین وضعیت پروژه اعزام انسان به فضا هم تصریح كرد: توسعه زیرساخت های فضایی و كاربردهای آن در برنامه فضایی ایران دیده شده و امیدواریم مطابق با برنامه پیش رود.به گزارش آنی تل به نقل از مهر، مرتضی براری در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته جهانی فضا در مورد آخرین وضعیت پروژه اعزام انسان به فضا هم تصریح كرد: توسعه زیرساخت های فضایی و كاربردهای آن در چندین سرفصل در برنامه فضایی ایران دیده شده است و امیدواریم هر یك از این سرفصل ها مطابق با برنامه پیش رود.
معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: یكی از اولویت ها توسعه زیرساخت های فضایی است كه تا سال ۱۴۰۴ باید اجرایی شود. در همین حال در یكی از سرفصل ها مبحث نجوم و اكتشافات فضایی را داریم كه پروژه اعزام انسان به فضا در این سرفصل دیده شده است. در این زمینه در هفته های اخیر جلساتی را برای توسعه اكتشافات فضایی داشتیم و بزودی برنامه های آن را اعلام می نماییم.
وی تصریح كرد: پروژه اعزام به فضا را متوقف نكرده ایم اما همان زمان كه این پروژه تعریف شد حجم منابع تعریف شده برای آن بالا بود و تامین نشد.
براری اظهار داشت: آن زمان برای اعزام انسان به فضا ۱۲ میلیارد دلار بودجه پیش بینی شده بود كه این حجم اعتبار تامین نشد. بر این اساس ما می خواهیم بعد از توسعه زیرساخت های فضایی این مورد را در دستور كار قرار دهیم و امیدواریم با بودجه جدید تخصیص یافته شده بتوانیم این پروژه را با ماموریت جدید آغاز نماییم.
فعالیت ۱۳۰ شركت دانش بنیان در حوزه فضا
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به زیرساخت های بوجود آمده برای فعالیت شركت های دانش بنیان و كسب و كارهای نوپا در حوزه فناوری فضایی اظهار داشت: هم اكنون ۱۰۰ شركت دانش بنیان در بخش های پایین دستی و ۳۰ شركت در بخش بالادستی حوزه فضا بوجود آمده است.
وی افزود: در بودجه امسال ۵۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش فضا دیده شده است كه امیدواریم تمام آن محقق شود در همین حال در برنامه ششم توسعه باید در حدود سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در این بخش سرمایه گذاری شود كه ۹۰۰ میلیارد تومان از آن توسط سرمایه گذار خصوصی اجرایی شود. بر این اساس باید زمینه كار شركت های دانش بنیان و استارت آپ های بخش خصوصی را برای تولید كسب و كارهای فضاپایه تولید نماییم.
براری با اشاره به توسعه زیرساخت های فضایی با هدف اقتصادی كردن فناوری فضایی در كشور اظهار داشت: هم اكنون ۱۵۰۰ ماهواره در كل دنیا در مدار زمین قرار گرفته است و مقرر است تا ۲۰ سال آینده به ۲۰ هزار ماهواره افزایش پیدا كند. این نشان داده است اقتصاد فضا روز به روز دارای اهمیت بیشتری می گردد و كشورها از نظر توانمندسازی اقتصادی به فناوری فضایی روی آورده اند.
وی بر ضرورت حضور حداكثری بخش خصوصی در این حوزه تصریح كرد و اظهار داشت: بخش خصوصی می تواند با به كارگیری داده های فضایی، این داده ها و اطلاعات را به خدمات تبدیل نموده و در اختیار مردم، دستگاه های دولتی و سایر خدمات گیرندگان قرار دهد.
معاون وزیر ارتباطات یكی از كاربردهای داده های فضایی را بهره گیری از آن در فناوری اینترنت اشیا عنوان نمود و اظهار داشت: هم اكنون شركت هایی مانند ماكروسافت، گوگل و آمازون به نقش داده های فضایی در اینترنت اشیا پی برده اند و در حال سرمایه گذاری در این حوزه هستند.
رئیس سازمان فضایی تصریح كرد: پیش بینی می گردد سهم فضا در عرصه فناوری اینترنت اشیا حداكثر شود و تا سال ۲۰۲۵ بیش از یازده هزار میلیارد دلار از اقتصاد جهان به IOT اختصاص پیدا كند.
۴ كنسرسیوم رایزنی برای اپراتور ماهواره ای را شروع كرده اند
براری با اشاره به اینكه سرمایه گذاری با استفاده از شركت هایی كه به بانك ها متصل هستند برای حوزه فناوری فضایی در دنیا رواج پیدا كرده است، اضافه كرد: هم اكنون بیش از ۸۰ درصد اقتصاد فضایی توسط بانك ها سرمایه گذاری می گردد و بین ۲۰ تا ۶۰ درصد ارزش افزوده كل زنجیره فضایی به این بخش اختصاص دارد.
وی اظهار داشت: طول عمر ماهواره مخابراتی ۱۵ سال است و برآورد می گردد كه برای اپراتور ماهواره مخابراتی در ۵ سال نخست هزینه آن برمی گردد همینطور در ۵ سال دوم اپراتور شاهد سود خواهد بود و در ۵ سال سوم می تواند هزینه خرید ماهواره بعدی را به دست آورد.
معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: بر این اساس ما هم پیگیر راه اندازی اپراتور ماهواره ای هستیم و هم اكنون ۴ كنسرسیوم در قالب شركت های داخلی و خارجی رایزنی خویش را برای دریافت مجوز فعالیت این اپراتور با ما شروع كرده اند. در صورتیكه بازار گنجایش داشته باشد محدودیتی در صدور پروانه برای اپراتورها نخواهیم داشت.
جلسه شورای عالی فضایی در اولویت رئیس جمهور است
رئیس سازمان فضایی ایران در پاسخ به اینكه زمان برگزاری جلسه شورای عالی فضایی با حضور رئیس جمهور در دولت دوازدهم چه زمانی است، اظهار داشت: برگزاری جلسه شورا در اولویت رئیس جمهور است و از دفتر رئیس جمهور هم با ما تماس گرفتند تا مصوبات مدنظر را برای رئیس جمهور ارسال نماییم.
وی تصریح كرد: ما بزودی این مصوبات را كه مربوط به جلسات كمیسیون راهبردی فضایی است به دفتر رئیس جمهور ارسال می نماییم و امیدواریم بزودی این جلسه با حضور رئیس جمهور برگزار گردد.
براری با اشاره به اینكه بر مبنای گزارشات بین المللی ایران در میان ۵ كشور نوظهور فضایی همچون پاكستان، عربستان امارات و رژیم اشغالگر قدس قرار دارد، تصریح كرد: این كشورها با مشاركت مشاوران خارجی به این توان دست پیدا كردند اما ایران با اتكا بر توان داخلی موفق به دست یابی به این جایگاه شده است.

1397/07/09
19:25:39
5.0 / 5
4433
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات