درگذشت مؤسس مایكروسافت در ۶۵ سالگی و واكنش بیل گیتس

درگذشت مؤسس مایكروسافت در ۶۵ سالگی و واكنش بیل گیتس آنی تل: «پل آلن»؛ كه همراه با بیل گیتس مایكروسافت را بنیان نهاد، در 65 سالگی به علت مبتلا شدن به سرطان دارفانی را وداع گفت. بیل در اظهارات رسمی اظهار داشت: از زمانی كه باهم به مدرسه می رفتیم تا این سال ها، پل یك شریك درست و دوست داشتنی بود.
به گزارش آنی تل به نقل از خبر آنلاین، خانواده وی در سیاتل ضمن اعلام این خبر گفتند سرطان غدد لنفاوی دلیل مرگ وی بوده است.
پل آلن كه یكی از پایونیرهای دنیای كامپیوتر محسوب می شد، در دهه 1980 مایكروسافت را ترك كرد و بعد از ظهور علائم اولیه سرطان، با عنایت به ثروتی كه اندوخته بود، تلاش كرد با مالكیت بر تیم NFL شهر، سیاتل را در صدر نگه دارد.
وی همراه با بیل گیتس در 7 سال اول تأسیس مایكروسافت، كامپیوتر شخصی را از حالت ابزاری تفننی بیرون برد و آنرا به خط اصلی تولید فناوری تبدیل كرد.
آن دو نام مایكروسافت / Micro-Soft یعنی یك كمپانی ای كه برای كامپیوتر های كوچك نرم افزار تولید می كند، را روی برند خود گذاشتند.
اولین نسخه نرم افزاری كه ساختند، مبتنی بر برنامه نویسی بیسیك بود و بعداً برای كامپیوتر های آی بی ام در 1980 سیستم عامل ساختند و در سال 1981 آنرا رونمایی كردند.

نام آنرا Microsoft Disk Operating System یا ام اس داس گذاشتند كه ویندوز را بعداً از روی آن ساختند و موس و كلیك و گرافیك روی مانیتور را هم به آن افزودند. سپس ورد و اسپرید شیتس و پاروپوینت و... را بعنوان بسته آفیس راهی بازار كردند.
بعدها ساتیا نادلا، مدیر فعلی مایكروسافت در اظهاراتی اظهار داشت: پل آلن دنیا را تغییر داد.
پل آلن و بیل گیتس از بچگی و از زمانی كه هر دو باهم به مدرسه خصوصی لیك ساید می رفتند، باهم بودند. پل با كسب 1600 امتیاز به دانشگاه ایالتی واشنگتن رفت و دو سال بعد مجبور شد تا بعنوان برنامه نویس برای Honeywell به بوستون برود، نزدیك جایی كه بیل گیتس در آنجا درس می خواند.(دانشگاه هاروارد)
وقتی روی جلو مجله Popular Electronics عكسی از میكروكامپیوتر نقش بست، آلن بیل را متقاعد كرد تا هاروارد را رها كرده و به آلبوكرك، جایی كه استارتاپ MITS بود، بروند. آن ها در آلبوكرك با ماشینی بدون سیستم عامل مواجه گشتند و قول دادند كه برای آن سیستم عامل بسازند.
آنچه آن ها ساختند، Microsoft basic نامیده شد و هرچند هر دو سخت كوش بودند، اما بیل گیتس سخت كوش تر بوده و شروعی بی نظیر داشت؛ درحالی كه آلن نقش مذاكره كننده را در تجارت جدید خود داشت.
آن ها مایكروسافت را از نیومكزیكو به سیاتل بردند. در اوایل 1980 بود كه آلن از وظایف روزمره خود در مایكروسافت دور شد كه بخشی از آن به علت داشتن روابط نه چندان خوب با بیل گیتس بود اما تا سال 2000 در هیئت مدیره باقی ماند اما وقتی فهمید اسیر سرطان غدد لنفاوی شده، كمپانی را رها كرد.

در همین زمان بود كه تنش با بیل گیتس و همینطور استیو بالمر، معاون بیل زیاد شد و درنهایت بالمر مدیر اجرایی مایكروسافت شد و اختلافات میان آلن و بیل بیشتر از قبل شد. آلن در خاطرات خود در سال 2011 از نقش بالمر در كاهش سهامش در مایكروسافت جملات شكایت آمیزی گفت.
بیل گیتس دوشنبه شب در اظهاراتی رسمی اظهار داشت: چه زمانی كه باهم به مدرسه لیك ساید می رفتیم تا زمانی كه باهم در مایكروسافت شریك شدیم؛ همواره پروژه های مشترك زیادی انجام دادیم و پل یك شریك درست و دوشت داشتنی بود و فناوری های نرم افزاری در رابطه با كامپیوتر های شخصی بدون او به وجود نمی آمد.
به نوشته بلومبرگ ثروت او به 26.1 میلیارد دلار رسید كه بعداً 2 میلیارد دلار آنرا به سازمان ها و نهادهای علمی، آی تی و آموزشی بخشید. انستیتو تحقیقاتی علوم مغز در سال 2003 و انستیتو هوش مصنوعی را در سال 2014 بنا نهاد.

5656


1397/07/25
16:27:01
5.0 / 5
4491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات