معاون سازمان فضایی ایران خبر داد؛

كاهش ۲۰ درصدی وسعت دریاچه ارومیه، پایش ماهواره ای ۳ دریاچه دیگر

كاهش ۲۰ درصدی وسعت دریاچه ارومیه، پایش ماهواره ای ۳ دریاچه دیگر آنی تل: معاون سازمان فضایی ایران اظهار داشت: اطلاعات ماهواره ای نشان داده است وسعت دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل تغییری نداشته اما نسبت به ۲سال گذشته، شاهد كاهش ۲۰ درصدی وسعت این دریاچه هستیم.علی صادقی نائینی، معاون سازمان فضایی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینكه ایستگاههای هواشناسی در سطح زمین، دمای هوا را مورد تحلیل دائمی قرار می دهند، تصریح كرد: سازمان فضایی ایران در كنار اطلاعات هواشناسی با تصاویر ماهواره ای دمای زمین و اتفاقات در رابطه با آن نظیر خشكسالی، حریق و گردوغبار را مورد پایش دائمی قرار می دهد.
وی درباره سنجش سطح آب دریاچه ارومیه با استفاده از تصاویر ماهواره ای اظهار داشت: اطلاعات نشان داده است وسعت دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل در این بازه زمانی تغییری نداشته، اما نسبت به دو سال قبل شاهد كاهش وسعت این دریاچه هستیم.
معاون سازمان فضایی ایران با اشاره به اینكه برای تعیین سطح دریاچه ارومیه، مكانیزمی غیر از تصاویر ماهواره ای نداریم، اضافه كرد: چون كه باید داده ها به صورت یكپارچه گزارش شود و اطلاعات ماهواره در هر منطقه در شعاع یك كیلومتری، وضعیت را رصد كند. اما اطلاعات ایستگاه هواشناسی برای یك نقطه، اطلاعات دقیقی از دما در شعاع محدود می دهد.
وی اظهار داشت: سطح دریاچه ارومیه از ۴۰ سال پیش تابحال پایش شده اما از ابتدای سال ۹۵ تابحال هر دو هفته یكبار مساحت این دریاچه سنجیده می گردد. آخرین گزارش‎ مربوط به آخر شهریورماه است كه مساحت این دریاچه را حدود ۱۵۰۰ كیلومتر مربع اعلام می كند.
صادقی نایینی با اشاره به اینكه در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۵ حدود ۲۰درصد وسعت دریاچه ارومیه كاهش داشته است، تصریح كرد: فروردین و اردیبهشت ماه بیشترین سطح و شهریور و مهرماه كمترین سطح آب در این دریاچه وجود دارد. در فصل پاییز و زمستان هم با عنایت به بارش ها، سطح آب دریاچه بیشتر می گردد.
معاون سازمان فضایی ایران با اشاره به دریافت اطلاعات ماهواره ای از وضعیت سطح آب دریاچه های مهارلو، طشك و بختگان هم اظهار داشت: هم اكنون با استفاده از تصاویر ماهواره ای و با كمك فناوری سنجش از دور، در فواصل منظم این پایش انجام شده و سطوح آبی آنها استخراج می گردد. بررسی ها نشان داده است كه آب این سه دریاچه برپایه پایش های ماهواره ای از سال قبل به صورت كامل خشك شده است.

1397/09/04
17:05:14
5.0 / 5
4548
تگهای خبر: اطلاعات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات