معاون دادستان كل كشور در گفتگو با مهر:

فیلترینگ تلگرام موفقیت آمیزبود، بودجه موردنیاز برای رقابت باتلگرام

فیلترینگ تلگرام موفقیت آمیزبود، بودجه موردنیاز برای رقابت باتلگرام به گزارش آنی تل معاون امور فضای مجازی دادستانی كل كشور با بیان این كه فیلترینگ تلگرام موفقیت آمیز بود، اظهار داشت: نباید یكباره از پیام رسان داخلی كه عمر یكساله دارد انتظار بالایی داشته باشیم.جواد جاویدنیا در گفتگو با خبرنگار مهر درباب این كه آیا سیاست یكپارچه فیلترینگ تلگرام توانست به اهداف خود دست پیدا كند و چقدر توانست موفق باشد، اظهار نمود: اجرای فیلترنیگ تلگرام و میزان موفقیت آنرا می توان از منظرهای مختلف بررسی كرد، از یك نظر فیلترینگ موفقیت آمیز بود چونكه شبكه های پیام رسان داخلی به معایب خود پی برده و آنها را اصلاح كردند.
وی اضافه كرد: در همان مقطعی كه تلگرام فیلتر شد، حجم عظیمی از مردم وارد شبكه های اجتماعی داخلی شدند و این امر سبب شد كه پیام رسان های داخلی با اشكالات خود آشنا گردند چونكه اساس این گونه فعالیت ها و فضای مجازی این است كه تا زمانی كه فضای مجازی زیر بار مخاطب نرود خیلی از نقصها آن مشخص نمی گردد، باید زیر بار برود تا نقصها آن برطرف و به یك سطح از پایداری برسد.
وی اضافه كرد: در مقطعی ۸۰۰ هزار كاربر روزانه وارد شبكه های اجتماعی داخلی می شدند و عضو شورای عالی فضای مجازی نقل می كرد كه در همان ایام برنامه نویسان پیام رسان های داخلی با همت مضاعف در حال برطرف نمودن نقصها كار بودند.
جاویدنیا با بیان این كه زحمت و تلاش این گروه بازتاب داده نمی گردد تا مردم با آن آشنا گردند، اظهار داشت: وقتی وارد نرم افزارهای داخلی (شبكه های اجتماعی، مسیریاب ها، موتورهای جستجو و غیره) می شویم به این توجه نمی گردد كه آن نرم افزار خارجی چندین سال زودتر از نرم افزار داخلی فعالیت نموده و توانسته نقصها خویش را برطرف كند.
وی اضافه كرد: باید فرهنگ سازی شود كه مردم انتظار خویش را در ابتدا از شبكه های اجتماعی داخلی پایین تر آورده و از آن حمایت كنند، انتظاری كه در مردم به وجود آمده درست نیست، نباید یكباره از نرم افزاری كه عمر یكساله دارد انتظار داشته باشیم مانند تلگرامی كه ۶ سال فعالیت می كند، توانایی داشته باشد.
معاون امور فضای مجازی دادستانی كل كشور بیان كرد: با آن فشاری كه وارد شد نرم افزارهای داخلی رشد كردند و الان مدیران پیام رسان های داخلی بیان می كنند كه می توانیم حجم بیشتری از مخاطب را پاسخگو باشند.
دولت ها به پیام رسان های بومی خود كمك می كنند
جاویدنیا تاكید كرد: صنعت شبكه های اجتماعی هر كشوری كه بتواند كل آن كشور را پوشش دهد بدون كمك های دولت شكل نگرفته و هرجایی كه موفقیتی بوده حتی در خود آمریكا، با حمایت دولت این كار انجام شده است. وقتی ظرفیت فضای مجازی به یك سقف خاص می رسد در همه كشورها حمایت هایی همچون پهنای باند، سرور و غیره صورت می گیرد.
وی اشاره كرد: تلگرام سه هزار سرور برای ایرانیان دارد و به وزارت ارتباطات تكلیف شده كه از ناحیه شورای عالی فضای مجازی تسهیلات مؤثر در اختیار آنها قرار دهند، آیا این تسهیلات مؤثر بوده است؟ ۱۰ سرور یا كمك پنج میلیارد تومان چقدر توانسته كمك نماید، در ارزیابی كه صورت گرفته برای آن كه سرویسی بتواند مانند تلگرام پاسخگو باشد باید حداقل معادل ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه و امكانات داشته باشد.
جاویدنیا اظهار داشت: می توانیم بگوییم كه پیشرفتی كه در نرم افزارهای داخلی انجام شد پس از فیلترینگ تلگرام بسیار مؤثر بود، اما از این حیث كه سیاست گذاری های بعدی كه انجام شده درست بوده یا خیر و این طرح كه تصمیم گرفته شد پوسته ای از تلگرام (هاتگرام و تلگرام طلایی) شكل بگیرد و ما از آن حمایت نماییم، آیا اگر ما چنین توانی داشتیم بهتر نبود از پیام رسان های داخلی حمایت می كردیم، این ها سؤالاتی است كه رسانه ها و مردم باید دنبالش باشند و پاسخ های متقن و دقیقی راجع به آن دریافت نمایند.
اقداماتی برای اصلاح جرائم كامپیوتری در دست اقدام است
معاون امور فضای مجازی دادستانی كل كشور در پاسخ به این سؤال كه آیا می پذیرید كه قوانین فضای مجازی نواقصی دارد و مشكلاتی را برای برخی كاربران همچون كسانی كه خریدهای اینترنتی انجام می دهند، به وجود آورده است؟ چه راهكارهایی در این زمینه اندیشیده شده است؟، اظهار داشت: قوانین ما ناقص بوده البته طرح اصلاح قانون جرائم كامپیوتری در دست اقدام است و امیدواریم كه زوردتر به نتیجه برسد.
جاویدنیا درباب میزان آمادگی در مقابل جرائم اینترنتی اظهار داشت: از نظر تخصصی نیروهای پلیس فتا و شعب تخصصی جرائم كامپیوتری از سطح تخصصی خوبی برخوردار می باشند اما مشكلی كه با آن برخورد می نماییم اجازه فعالیت بدون ضابطه به فعالیت پیام رسان های خارجی است.
وی اضافه كرد: زمانی جرمی در تلگرام انجام شد و مدیران این پیام رسان خارجی هیچگونه پاسخگویی در این خصوص ندارد دیگر ما چه انتظاری از مراجع قضایی و امنیتی كشور داریم، البته مأموران پلیس فتا و ضابطان قضایی با همه كم لطفی ها كه وجود دارد متحمل زحمات زیادی می شوند و از راهكارهای فنی و قانونی برای شناسایی متخلفان استفاده می نمایند.
جاویدنیا اظهار داشت: می توان برای شفاف شدن این سوژه مثالی زد، فعالیت در شبكه های خارجی مانند این است كه یك شهروند ایرانی در آمریكا سرمایه گذاری كند و زمانی كه برای وی اتفاق یا مشكلی پیش آید از ایران خواهان برطرف نمودن مشكل خود شود.
وی اشاره كرد: اگر مجبور شدیم از یك سرویس خارجی استفاده نمائیم باید یك دوره گذار مشخص برای آن تعریف كرده و حتماً به فكر جایگرین برای آن باشیم و در آن دوره گذار هم، پیام رسان خارجی را مكلف نماییم كه تمام قوانین كشور ما را رعایت كند و سرورهای خویش را به كشور ما منتقل كند، همینطور اطلاعات كاملی كه نیاز است را به ما بدهد چونكه هیچ كشوری نسبت به امنیت مردم و جامعه خود تعارف نمی كند و اگر به این اصول توجه نكنیم یك خلاف امنیتی كردیم.

1397/09/17
20:16:03
5.0 / 5
4400
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات