آمار ثبت دامنه های فارسی؛

شمار سایت های اینترنتی با هویت ایرانی از مرز یك میلیون گذشت

شمار سایت های اینترنتی با هویت ایرانی از مرز یك میلیون گذشت آنی تل: آخرین آمار نمایش شده از ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی در ایران از فعالیت بالغ بر یك میلیون سایت با دامنه كشوری حكایت دارد و دات ir بیشترین پسوند سایتهای ایرانی را به خود اختصاص داد.به گزارش آنی تل به نقل از مهر، برمبنای آمارهای به ثبت رسیده در مركز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی، نشان داده است كه تا آذرماه امسال یك میلیون و ۱۱ هزار و ۱۴ دامنه اینترنتی سایت های متعلق به ایران، از طرف كاربران به ثبت رسیده و این درحالی است كه تا آخر سال ۹۶ بالغ بر ۹۶۷ هزار و ۹۸۹ دامنه به نام ایران ثبت شده بود.
این آمار در مقایسه با اختتام سال ۹۶ از ثبت بیشتر از ۵۰ هزار پسوند جدید اینترنتی در ۹ ماه امسال حكایت دارد.
برمبنای این آمار، پسوند «ir» همچنان در صدر دامنه های ثبت شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند net.ir باز پایین ترین میزان ثبت دامنه را در بین سایت های كشوری به خود مختص كرده است.
آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی نشان داده است كه الان تعداد یك میلیون و ۲ هزار و ۴۳۶ دامنه با پسوند ir در كشور فعال است كه بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را در بین سایتهای ایرانی شامل میگردد.
همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ۳۹۸۰ دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند فارسی ایران ۱۸۹۵ دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود ۱۳۶۲ دامنه فعال اعلام شده است.
این درحالی است كه تعداد دامنه های اینترنتی فعال حاكمیتی و دستگاه های اجرایی با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۳۵ دامنه است.
در همین حال تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۲۷۴ دامنه، با پسوند org.ir بالغ بر ۳۰۵ و id.ir بالغ بر ۴۹۴ دامنه برآورد میگردد. تابحال ۳۳ پسوند اینترنتی باز با net.ir به ثبت رسیده است.
به گزارش آنی تل به نقل از مهر، گفته میگردد كه ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال، نه تنها بزرگترین كشور در منطقه است؛ بلكه از كشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ كنگ، تركیه، اسلواكی، یونان و فنلاند هم عبور كرده و با رشد سالانه ۴۵ درصدی، در بین چهار كشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.

1397/09/26
13:32:09
5.0 / 5
4666
تگهای خبر: اینترنت , سایت , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات