رئیس كمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی:

طرح پشتیبانی از پیام رسان های بومی بزودی در صحن مجلس مطرح میگردد

طرح پشتیبانی از پیام رسان های بومی بزودی در صحن مجلس مطرح میگردد آنی تل: رئیس كمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طرح پشتیبانی از پیام رسان های بومی امروز آخرین بررسی خودرا در كمیسیون فرهنگی مجلس می گذراند و بزودی در صحن علنی مطرح خواهد شد.به گزارش آنی تل به نقل از مهر، حجت الاسلام نصرالله پژمانفر امروز در نشست بررسی عملكرد پیام رسان های بومی و نقش نهادهای ذیربط در تقویت یا تضعیف آن، عملكرد شورای عالی فضای مجازی را مطلوب عنوان نكرد و اظهار داشت: روند طی شده از فعالیت مركز ملی فضای مجازی و شورای عالی فضای مجازی كه قرار بود بعنوان قرارگاه حوزه فضای مجازی با ظرفیت بالایی فعالیت كند نشان داده است كه به سبب مدیریت ناصحیح در شورا، این اهداف محقق نشد.
وی اظهار داشت: الان شاهد می باشیم كه شورای عالی فضای مجازی به جای شورای سیاستگذاری به یك شورای مشورتی تبدیل گشته است و نتوانسته خواسته های نظام را در چارچوب اهداف مدنظر برآورده كند، بنا بر این ما در مجلس شورای اسلامی به این مساله ورود كردیم.
پژمانفر با اشاره به اینكه در سال های قبل خیلی فرصت از دست داده و باید آنرا جبران نماییم، اضافه كرد: ما امروز در كمیسیون فرهنگی به این مساله ورود كردیم تا بتوانیم در كنار كمیسیون های دیگر، كمیسیون فضای مجازی باز داشته باشیم اما باز هم با فشارهای بیرون همچون فشارهایی كه از طرف وزارت ارتباطات وجود داشت نتوانستیم این مساله را در چارچوب كمیسیون مستقل پیگیری نماییم.
وی اشاره كرد: با عنایت به ابعاد و ظرفیت پرداختن به فضای مجازی توافق كردیم كه این مساله در چارچوب كمیته و در ذیل كمیسیون فرهنگی ادامه یابد. الان باز بحث صیانت از حقوق كاربران در فضای مجازی را بعنوان یك طرح در دست پیگیری داریم و چون امروز این صیانت تحقق پیدا نكرده، طرح پشتیبانی از پیام رسان های بومی را در دستور كار قرار دادیم.
پژمانفر اظهار داشت: در این زمینه برخی جنجال به وجود آورده اند و شواهد نشان داده است كه در نابسامانی، تأخیر، تعلل و بی ثباتی در فضای مجازی اصرار جدی وجود دارد.
رئیس كمیته فضای مجازی مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: شواهد نشان داده است كه در این حوزه خیلی از اقدامات با تأخیر انجام میگردد و نتیجه آن باز مشكلات پیش آمده را به همراه دارد.
وی اظهار داشت: طرح پشتیبانی از پیام رسان های بومی امروز آخرین بررسی خودرا در كمیسیون فرهنگی مجلس می گذراند و بزودی در صحن علنی مطرح خواهد شد.
پژمانفر افزود: در همین حال سوژه فرصت و تهدید فضای مجازی در حوزه كودكان را بعنوان یك بسته قانونی تنظیم كرده ایم كه بزودی آنرا نمایش می دهیم. در این زمینه معتقدیم كه مجلس باید ورود پیدا می كرد.
وی اظهار داشت: اگر شورای عالی فضای مجازی به درستی سیاستگذاری می كرد، مجلس در این زمینه وارد نمی شد.
وی مشكل فعلی در بحث فضای مجازی را مربوط به اراده مسئولان عنوان نمود و اظهار داشت: الان تراز وزارتخانه ها معین نمی باشد، برای مثال تراز وزارتخانه ای مانند وزارت ارتباطات، وزیری است كه آرمانش اضافه كردن كاربر به توئیتر است و زمانی كه هر فردی به توئیتر می پیوندد برای آن جشن مفصل می گیرد. این تراز نمی تواند فضای مجازی كشور را مدیریت كند و ورودش به عرصه های مختلف غلط است.
وی اظهار داشت: امروز شاهد می باشیم كه وزارت ارتباطات در حوزه ارشاد و محتوای فضای مجازی باز به صورت غیرقانونی ورود كرده است. این مساله اشتباه است و مركز ملی فضای مجازی باید در این زمینه ورود كند.

1397/10/11
22:38:32
5.0 / 5
4519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات