در بازدید وزیر كشاورزی از پژوهشگاه فضایی ایران مطرح شد؛

رصد مستمر سطح زیركشت ۵ محصول استراتژیك با تصاویر ماهواره ای

رصد مستمر سطح زیركشت ۵ محصول استراتژیك با تصاویر ماهواره ای آنی تل: سوژه رصد مستمر سطح زیركشت پنج محصول استراتژیك با استفاده از تصاویر ماهواره ای، یكی از موضوعات مد نظر وزرای ارتباطات و جهاد كشاورزی در بازدید از پژوهشگاه فضایی ایران بود.به گزارش آنی تل به نقل از مهر، محمود حجتی به همراه محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز از دستاوردهای بخش فضایی كشور در پژوهشگاه فضایی ایران بازدید نمودند.
در این جلسه سوژه همكاری مشترك دو وزارتخانه جهت استفاده از داده های ماهواره ای در دستور كار قرار گرفت.
بر این اساس رصد مستمر سطح زیر كشت پنج محصول استراتژیك با استفاده از تصاویر ماهواره ای، الگوی سطح زیر كشت و باز اندازه گیری كیفیت محصولات كشاورزی و عوامل خسارت زا در این محصولات، همچون اقداماتی عنوان شد كه می توان با استفاده از فناوری فضایی به آن دست پیدا كرد.
در این مراسم محمود حجتی وزیر جهاد كشاورزی بر ضرورت استفاده از داده های ماهواره ای در بخش كشاورزی تاكید كرد و اظهار داشت: تعلل در اطلاع رسانی سطح كشت محصولات كشاورزی، سالانه خسارت بسیاری به كشور وارد میكند كه استفاده از داده های فضایی و تصاویر ماهواره ای می تواند این تعلل را كم كند.
وی با تاكید بر اینكه باید با امكانات خودمان و با داده های ماهواره ای كه در اختیار داریم، وضعیت پوشش گیاهی، اقلیم و میزان گرد و غبار، خشكسالی و سایر موارد این چنینی را حل و فصل نماییم، اضافه كرد: در بحث پوشش گیاهی، شاهد می باشیم كه كشور به سمت بی آبی و گرما می رود و با داشتن اطلاعاتی كه از راه ماهواره ها به دست می آید، ما می توانیم وضعیتمان را در بحث پوشش گیاهی بهتر نماییم.
وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه ارزیابی میزان گرد و غبار و آگاهی از منشأ آن باز می تواند از راه تصاویر ماهواره ای امكان پذیر شود، اضافه كرد: در این راستا می توان از این اطلاعات برای بیماری ها و آفت های كشاورزی كه بخش عمده ای از تخریب محصولات را به همراه دارند، استفاده نمود.
حجتی با اشاره به اینكه اطلاعات ماهواره ای می تواند به كمك حفظ جنگل ها یا اطلاع از وضعیت آتش سوزی ها بیاید، اظهار داشت: اطلاعات ماهواره ای در شاخه های مختلفی می تواند كشاورزی را در كشور همراهی كند و به شكلی یك ثروت برای تقویت اقتصاد ملی محسوب شود. بر این اساس ما امیدواریم كه بتوانیم ارتباط مد نظر را جهت استفاده از اطلاعات فضایی در شاخه های مختلف بخش كشاورزی برقرار نماییم.
در این مراسم كه با بازدید وزرای ارتباطات و جهاد كشاورزی از بخش های مختلف پژوهشگاه فضایی ایران و مراحل تست و بررسی ماهواره های در دست انجام، همچون ماهواره «پیام» و «دوستی» صورت گرفت، محمدجواد آذری جهرمی باز تاكید كرد: خدمات مورد نیاز كشاورزی برای پایش محصولات در حداقل زمان ممكن از راه داده های فضایی فراهم میگردد.
وی افزود: این آمادگی وجود دارد كه داشبورد آنلاین سطح زیركشت محصولات كشاورزی راه اندازی شود و از همین امروز، این اراده جهت راه اندازی این پروژه عملیاتی میگردد.
آذری جهرمی با تاكید بر توانمندی بالای بخش فضایی كشور اشاره كرد: با استفاده از اطلاعاتی كه تصاویر ماهواره ای در اختیار ما قرار می دهند، حتی استارت آپ های حوزه كشاورزی باز می توانند برای رونق كسب و كار خود، از این اطلاعات استفاده كنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ایران آمادگی نمایش اطلاعات به آنچه كه مد نظر وزارت جهاد كشاورزی برای پایش و رصد محصولات این بخش و سایر موارد مورد نیاز است را دارند.

1397/10/12
14:15:20
5.0 / 5
4638
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1403)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات