مهم ترین رونمایی های ارتباطاتی

مهم ترین رونمایی های ارتباطاتی به گزارش آنی تل، سالی که گذشت رویدادها و اتفاقات بسیار مهم و رونمایی از طرح های جدیدی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات رخ داد که میتوان گفت به واسطه آنها بخشی از مشکلات کاربران قابل حل شدن است.به گزارش آنی تل به نقل از ایسنا، رونمایی از اینترنت کودکان یکی از مهم ترین اتفاقاتی بود که در ۱۵ شهریور سال قبل رخ داد. بحث اینترنت امن کودکان از سالهای گذشته مطرح بود؛ بگونه ای که در دولت قبل در رابطه با اینترنت کودکان و نوجوانان گفته شده بود که از تهدیدهایی که در خانواده ها وجود دارد، بحث کودکان است که برای مسائل غیراخلاقی حساسیت دارند و جست و جوی یک عبارت در گوگل امکان دارد عبارت نامناسبی نمایش دهد؛ ازاین رو راه اندازی نظام اینترنت کودک در دستور اقدام گرفت چونکه ممکن بود گوگل برای سالم سازی فضای مجازی با دولت همکاری نکند اما موتورهای جست و جوی بومی این نیاز را برطرف می کنند؛ ضمن این که اطلاعات آنها قابل مدیریت و سالم سازی است.

با راه اندازی سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس ۴۵۶) سه امکان برای خانواده به منظور محافظت از کودکان در فضای مجازی فراهم می شود، نخست با شماره گیری #۴۵۶*، دوم از راه سایت و سوم از راه اپلیکیشن ۴۵۶ این امکان برای خانواده ها فراهم گشته است تا دسترسی کودکان و نوجوانان خود به اینترنت را متناسب با سن و شرایط هر کدام تعریف و مدیریت کنند. به این منظور چهار سطح دسترسی تعریف شده است که در چارچوب چهار رنگ سبز، سفید، زرد و نارنجی تعریف شده است که فعلاً رنگ سبز (برای کودکان زیر ۵ سال) در اپراتورها فعال گشته است و بزودی سایر دسترسی ها هم تعریف خواهد شد.

اعلام جزئیات طرح حمایتی از مشاغل اینترنتی هم یکی دیگر از اخبار مهم سال ۱۴۰۱ بود. به دنبال ایجاد محدودیت ها از اواخر شهریور ماه این سال وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دولت بسته حمایتی از مشاغل اینترنتی که در این زمان با مشکل روبه رو شدند در نظر گرفت و در نهایت آبان ماه رونمایی گردید. در این آئین نامه تسهیلات بسیار خوبی در قسمت های متعدد پیشبینی شده است که به اعتقاد وزیر ارتباطات گام بسیار بزرگ و بلندی برای حمایت کسب و کارهای اینترنتی است که اگر این مصوبه به شکل کامل اجرا شود، حتما اتفاق بزرگی در کشور خواهد افتاد. صرف نظر از این که برای دو پلت فرم خارجی چه اتفاقی رخ می دهد این مسیر را دنبال می شود. در بسته حمایتی دولت از کسب و کارهای اینترنتی موضوع هایی همچون پرداخت، تبلیغات، حمل و نقل، زیرساخت، مالیات، تسهیلات و احراز هویت دیده شده است.

برخی از خدماتی که در این آئین نامه برای کسب و کارها در نشر گرفته شده میتوان به مواردی مانند در حوزه پرداخت، خدماتی همچون حساب امانی (کسر مبلغ خرید بعد از اطمینان از سبد کالا) خرید اعتباری (پرداخت وجه با فاصله از دریافت کالا)، پرداخت مستقیم، کیف پول، درگاه پرداخت و رمزریال عرضه می شود. در حوزه تبلیغات تخفیف حداکثری تبلیغات در دستگاههای اجرایی و صدا و سیما برای کسب و کارها و پلت فرم ها دیده شده و همینطور پلت فرم موظف شده که با انجام تبلیغات در مدت کوتاهی نصف دنبال کننده های کسب و کار در پلت فرم های خارجی را در پلت فرم داخلی معرفی نماید. برنامه سازی برای معرفی در صدا و سیما و اختصاص بسته ویژه تبلیغات پیامکی از دیگر بخش های تبلیغات است، اشاره نمود.

بازی های کامپیوتری در قرن جدید بشدت توجه علاقمندان را به خود جلب کرد. باآنکه سالهای زیادی از فراگیر شدن بازی های کامپیوتری نگذشته ولی این بازی ها جای خویش را بین جوانان هر نسل پیدا کرده اند. اما یکی از مشکلاتی که گیمرهای کشور همواره با آن روبرو بودند، سرعت پایین دانلود بازی ها و آپدیت آنها به همراه پینگ یا زمان تاخیر بالای بازی آنلاین بود که سبب اختلال و تجربه کاربری نامناسب گیمرها در ایران می شد؛ ازاین رو وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده کاهش پینگ بازی و افزایش سرعت بازی ها را داد؛ در نهایت ۲۷ دیماه سالی که گذشت سایت و اپلیکیشن کاهش پینگ بازی های کامپیوتری رونمایی و با همکاری بخش خصوصی، بنیاد ملی بازی های کامپیوتری و شرکت ارتباطات زیرساخت، به نام رادار بازی به راه افتاده است.

استفاده از این سایت و اپلیکیشن آن علاوه بر افزایش قابل توجه سرعت دانلود بازی ها و آپدیت آنها سبب کاهش چشم گیر پینگ بازی ها هم خواهد شد که در نتیجه تجربه ای دلچسب در بازی آنلاین برای کاربران رقم خواهد خورد. این اتفاق از راه انتقال CDN های این بازی ها به داخل کشور و کوتاه کردن مسیر دسترسی کاربران داخلی کشور به سرورهای بازی و طراحی ابزارهای خاص توسط متخصصان جوان کشورمان صورت گرفت و گیمرها می توانند از راه رفتن به آدرس radar.game این حس خوب را تجربه کنند.

همچنین یکی از مشکلاتی که کاربران ایرانی، شرکت ها و مجموعه های علمی و تحقیقاتی هر روز از آن صدمه می بینند، خدمات اینترنتی و وبسایت هایی هستند که ایران را تحریم کرده اند. برخی سایت های مفید به دلایلی دسترسی کاربران ایرانی را محدود، یا به اصطلاح خود، ما را «تحریم» می کنند این سایت ها و خدمات در زمینه های متعدد از علم و فناوری، تجارت، فناوری اطلاعات و نمونه هایی از این دست هستند که کاربران ایرانی برای فعالیت یا کار خود به آن نیاز دارند.

بنابراین وزیر ارتباطات در بهمن ماه خبر فراهم شدن دسترسی به سایت های تحریمی با حداکثر سرعت را داد؛ به قول وی پیش از این وعده داده بودیم تا مشکل برنامه نویسان و افرادی که دسترسی به سایت های تحریم شده را ندارند و این سایت ها توسط غرب فیلتر شده، رفع گردد که این وعده محقق شده است. خیلی از این ابزارها و سرویس ها مورد نیاز برنامه نویسان، محققان و دانش پژوهان است و در شرایط فعلی، دسترسی با ابزارهای فیلتر شکن صورت می گیرد که هم امنیت آنها را به خطر انداخته و هم سرعت استفاده را کند می کند. از امروز با کمک بخش خصوصی و نخبگان، سرویسی به راه افتاده است که امکان دسترسی به تمام سایت های تحریمی را با حداکثر سرعت فراهم خواهد نمود. این امکانات در سایتی به آدرس ۴۰۳.online در دسترس قرار گرفته است و برای ۲۰۰ سرویس پرکاربرد امکان دسترسی فراهم شده است؛ بر این اساس دیگر نیازی به فیلترشکن وجود دارد و مقرر است روز به روز به کیفیت این سرویس افزوده شود.

برقراری تماس تصویری از راه تلفن همراه دیگر خبر مهمی بود که منتشر شد؛ در واقع مبحث برقراری تماس تصویری از راه تلفن همراه برای نخستین بار طی سالهای گذشته و توسط اپراتور سوم تلفن همراه عنوان شد اما بعد از مدتی این طرح به سبب برخی مخالفت ها متوقف شد؛ باآنکه بعد از مدتی هر بار اعلام گردید که مشکل این سرویس در آینده نزدیک حل می شود اما با گذشت سال ها مردم برای دسترسی به تماس تصویری به شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای موجود که از این امکان برخوردار می باشند رجوع می کردند.

در نهایت بعد از مخالفت ها و موافقت ها این سرویس در آن زمان راه اندازی نشد. اما اواخر سال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر جدیدی در این حوزه داد و اعلام نمود بزودی تماس تصویری از راه تلفن همراه بدون نصب نرم افزار فعال خواهد شد و هزینه زیادی هم نخواهد داشت. اما جزئیات دقیق و نحوه فعال سازی و سرویس دهی این خدمت به صورت دقیق اعلام نشد و باید منتظر اعلام مراجع رسمی و مسئولان باشیم.

در دولت سیزدهم پشتیبانی از پیام رسان های داخلی مورد توجه بیشتری قرار گرفت، اما تعدد در سکوها مساله ای بود که برخی از کاربران به آن اشاره کردند و گفتند پراکندگی در پیام رسان های داخلی، چند دستگی سردرگمی مخاطب را به همراه دارد، ازاین رو بهتر است همه با یک عنوان واحد ادغام شوند تا کیفیت خدمات بیشتر و از پراکندگی مخاطب هم جلوگیری شود. این مساله سبب شد بحث اتصال پیام رسان های داخلی مطرح و مورد توجه قرار بگیرد. اتصال داخلی میان پیام رسان ها (اینترکانکشن) یا MXP به معنای ایجاد امکان ارسال پیام از مبدأ یک پیام رسان ایرانی به سایر سکوهای مشابه بومی است. طبق گفته مسؤلان مربوطه، تست های اولیه انجام شده و الان بین دو پیام رسان این ارتباطات برقرار شده و در نسخه جدیدی که منتشر می کنند وجود خواهد داشت و گفته شده بود تا آخر سال ۱۴۰۱ این امر توسط پیام رسان های داخلی صورت می گیرد.

منبع:

1402/01/04
14:12:27
5.0 / 5
189
تگهای خبر: آنلاین , ابزار , اپراتور , اپل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان آنی تل در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
anitel.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آنی تل محفوظ است (1395-1402)

آنی تل


فناوری اطلاعات و ارتباطات